Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Dünya’nın ilk göz nakli ABD’de yapıldı

New York’taki cerrahlar, dünyanın ilk tam göz naklini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini açıkladı. Ancak, gerçekleşen ameliyattan sonra hastanın görme yetisinin tam olarak geri kazanılıp kazanılamayacağı belirsizliğini koruyor.

Dünya’nın ilk göz nakli ABD’de yapıldı
222 views
10 Kasım 2023 - 15:22

Aaron James, yüksek voltajlı elektrik kazasından sağ kurtulmasına rağmen yüzünün büyük bir kısmını kaybetti. 2021 yılında yaşadığı 7 bin 200 voltluk elektrik çarpması sonrasında yüzündeki ciddi hasar, cerrahi müdahale gerektiren bir durumu ortaya çıkardı.

New York’taki NYU Langone Health’teki cerrahlar, James’in 21 saat süren zorlu bir operasyon geçirerek tam göz nakli ve nadir görülen bir kısmi yüz nakli işlemine tabi tutulduğunu açıkladı. 27 Mayıs’ta ameliyat, 140’tan fazla sağlık profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti.

Dr. Eduardo Rodriguez ve ekibi, yaptıkları açıklamada, 46 yaşındaki hastanın şu an iyi durumda olduğunu belirtti. Dr. Rodriguez, “Bu, bir yüzle birlikte gerçekleştirilen ilk başarılı tam göz nakli, uzun süredir mümkün olamayan bir başarı.” dedi.

Kaynak: Birlik Haber Ajansı

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir