Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm İmkanlarımızla Faslı Kardeşlerimize Yardıma Hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fas’ta gerçekleşen 7 büyüklüğündeki deprem için, “Altı ay önce asrın felaketini yaşamış bir ülke olarak tüm imkanlarımızla Faslı kardeşlerimize yardıma hazırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm İmkanlarımızla Faslı Kardeşlerimize Yardıma Hazırız
205 views
10 Eylül 2023 - 15:23

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’daki G20 Liderler Zirvesi sonrası basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

“En Fazla Katkıyı Yapan Ülkeler Arasındayız”

Sıfır Atık Projesi’nin uluslararası ödüllere layık görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Paris İklim Anlaşması, Net Sıfır Emisyon projeleriyle en fazla katkıyı yapan ülkeler arasındayız. Yenilenebilir kurulu güç bakımından Avrupa beşincisi dünya 12’ncisiyiz. Enerji anlamında yaptığımız yatırımlar yıllık 90 milyon ton sera gazı emisyonunu engelledi. Hedefimizi iki katına çıkardık. Erozyonla mücadelede dünyada lider ülkelerden biriyiz. Daha yeşil, daha temiz, daha yaşanır bir dünya için çalışıyoruz. Eşim Emine Erdoğan öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz Sıfır Atık projemiz beş uluslararası ödüle layık görüldü. Küresel bir harekete dönüştü. G20 bildirgesinde Sıfır Atık projelerinin önemine dikkat çekildi” açıklamasında bulundu.

“Kur’an-ı Kerim Yakılması Çok Açık Bir Provokasyondur”

İslam düşmanlığı konusunda tüm ülkelerin belirli politikalar izlemesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakılması çok açık bir provokasyondur, nefret suçudur. Hiç kimse bizden buna sessiz kalmamızı bekleyemez. Ülkemizin teklif ve gayretleriyle, kutsal kitaplara saldırı G20 bildirisinde de kınanmıştır. İnsanlığın ortak geleceği adına İslam düşmanlığının yükseldiği tüm ülkelerin, bu konuda artık daha kararlı politikalar izlemesi gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Rusya-Ukrayna Savaşını Sonlandırmak İçin Çaba Harcıyoruz”

Rusya-Ukrayna Savaşı’nı sonlandırmak için mücadele ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir buçuk yıldır devam eden, yüz binlerce insanın canına mal olan Rusya-Ukrayna savaşını sonlandırmak için yoğun çaba harcıyoruz. Tarafları aynı masa etrafında toplayan İstanbul Süreci’nden, esir takaslarına ve Karadeniz Girişimi’ne kadar pek çok diplomatik hamleye imza attık. Karadeniz Girişimi çerçevesinde 33 milyon ton tahıl, uluslararası piyasalara ulaştırıldı. Girişim sayesinde, gıda krizinin daha fazla derinleşmesinin önüne geçtik” diye konuştu.

“Karabağ’da Şu Anda Atılan Adımlar Doğru Değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazartesi günü Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşme ihtimallerinin olduğunu söyleyerek, “Yarın büyük ihtimalle Paşinyan’la da bir görüşmem olacak. Karabağ’da şu anda atılan bu adımlar doğru değil. Kabullenmek mümkün de değil. Biz de buna olumlu bakmıyoruz” dedi.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir