Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

UZMAN ELLER PROJELERİNE BAŞVURULAR BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığınca 81 ilde yürütülen “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projeleri” 2023 yılı başvuruları başladı.

UZMAN ELLER PROJELERİNE BAŞVURULAR BAŞLADI
194 views
02 Mart 2023 - 16:55

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

01/06/2021 tarihli ve 4046 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Tarım ve Orman Bakanlığımızın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında ‘Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin projeleri 2023 yılı başvuruları başladı.

Projeye başvurular 1 Mart 2023 tarihinde başlamış olup, 8 Mayıs 2023 tarihinde sona erecektir. Başvurusu uygun bulunan girişimcilere 250 Bin TL’ye kadar %100 hibe desteği verilecek.

Proje kapsamında kırsal alanda yaşayan, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokulları ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ile gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak, bitkisel üretim, hayvancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği destekleyerek bu faaliyetlerin eğitimli kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini arttırmak, kırsal alanda tarımsal üretim yapan işletmelere örnek ve önderlik oluşturacak sürdürülebilir yatırımları desteklemek amacıyla 250 Bin TL’ye kadar %100 hibe desteği verilecektir.

‘Proje Kapsamında Desteklenecek konular’
1- Hayvansal üretime yönelik projeler
a) Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği
– Süt sığırı yetiştiriciliği
– Besi sığırı yetiştiriciliği
– Manda yetiştiriciliği
b) Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği
– Keçi yetiştiriciliği (Süt ve besi)
– Koyun yetiştiriciliği (Süt ve besi)
c) Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi
ç) Ana arı yetiştiriciliği, arı sütü, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi
d) İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı
2 -Bitkisel üretime yönelik projeler
a) Kapama meyve bahçesi tesisi
b) Fide, fidan yetiştiriciliği
c) İç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği
ç) Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği
d) Kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı
e) Organik ve organomineral gübre üretim tesisleri
f) Bitkisel üretimde zararlı organizmalar ile mücadelede kullanılan biyolojik veya biyoteknik mücadele ürünlerine yönelik üretim projeleri
3- Su ürünleri üretimine yönelik projeler (Maksimum üretim kapasitesi 29 ton/yılı aşmaması koşuluyla)
a) Alabalık, yayın balığı, sazan, mersin balığı, tilapia, karabalık entansif üretim tesisleri ve/veya kuluçkahaneleri
b) Midye, ıstakoz ve kara salyangozu entansif üretim tesisi
4 -Coğrafi işaretli ürün ve geleneksel ürün üretimine yönelik projeler
5- Yukarıda belirtilen ve üretimi yapılan ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik projeler konularını kapsamaktadır.

Mevzuatta belirtilen nitelikleri taşıyan girişimcilerimiz, e-devlet şifrelerini kullanarak 8 Mayıs 2023 tarihi saat 23:59’a kadar https://uzmaneller.tarimorman.gov.tr adresi üzerinden online olarak başvurularını yapabilirler. Başvuruda zorunlu olan belge ve dokümanlar da online yüklenecektir.
Bakanlığımızın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projeleri hibe desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerimizin detaylı bilgi almak için İl Müdürlüğümüz, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü 0 456 213 1027 / Dahili: 1156 nolu telefonlardan detaylı bilgi alabilirler.

 

 

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir