Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Üreticilere Kuşburnu Fidanı Dağıtımı Yapıldı

Gümüşhane’de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Kuşburnu Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında üreticilerimize kuşburnu fidanı dağıtımı yapıldı.

Üreticilere Kuşburnu Fidanı Dağıtımı Yapıldı
75 views
06 Aralık 2023 - 11:15

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenen “Kuşburnu Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Şiran İlçesinde 45 dekar alanda bahçe tesis edilmek üzere 8 üreticimize yüzde 75 hibeli 6 bin 850 adet sertifikalı kuşburnu fidanı dağıtıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, İnsan yaşamı için son derece önemli bir besin kaynağı olan ve C vitaminini bünyesinde bulunduran kuşburnu meyvesi, geniş bir kullanım ve tüketim alanına sahip bir bitki olduğunu kaydederek, kuşburnunun Gümüşhane için anlamlı bir bitki olduğunu, ilde söz konusu ürünü işleyen tesislerin bulunduğunu ve projenin İlin coğrafi işaretli ürünlerinin üretilmesine katkı sağlayacağını belirtti. Kıraç, Kuşburnunun Türkiye’de doğal olarak 27 türünün yetişmekte olduğunu ve bu türlerden 17 tanesinin Gümüşhane ilinde bulunduğunu belirterek, Gümüşhane’nin kuşburnu çeşitliği bakımından Türkiye’nin önemli bir gen merkezi olduğunu kaydetti.

Projeyle, tekniğine uygun kapama kuşburnu bahçesi tesis edilerek, işlemeli tarımla herhangi bir kültür bitkisi yetiştirmeye müsait olmayan eğimli arazilerin, iklim ve toprak özellikleri bakımından seçici olmayan kuşburnu bitkisi ile ekonomiye kazandırılmasıyla çiftçilere pazarı olan geliri yüksek yeni bir üretim şekli oluşturulmasının hedeflendiğini ifade eden Kıraç, Projeye desteklerinden dolayı DOKAP idaresine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum dedi.

Şiran İlçesi Gökçeler Köyünde düzenlenen kuşburnu fidanı dağıtımı programına, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir, İlçe Müdürü Kurtuluş Halep ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gonca Soydaş, teknik personeller ve projeden yararlanan çiftçiler katıldı.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir