Rektör Zeybek’ten İstiklal Marşı’nın Kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek İstiklal Marşı’nın kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Rektör Zeybek’ten İstiklal Marşı’nın Kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı
Rektör Zeybek mesajında şunları söyledi:
“Yurdumuzun dört bir köşesi düşman işgali altındayken, halkımız ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için mücadele vermiştir. Mehmet Akif Ersoy’un, Kurtuluş Savaşı’nın en derin heyecanını yansıtan ve kahraman ordumuza ithaf ederek yazdığı şiir, milli marşımız olarak 12 Mart 1921’de II. İnönü Savaşı’ndan önce Meclis’te kabul edilmiştir. O günün zorlu şartları altında İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı, Milletimizin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan İstiklal Marşımız, halkımızın bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren, eşsiz bir eser olma özelliğine sahiptir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 102’nci yıldönümünü kutladığımız bugünlerde bizlere miras olarak bırakılan bu eşsiz eser ve şanlı Türk bayrağı, Milletimiz var oldukça geleceğimize yön vermeye, kutsal vatanımızın semalarında ilelebet yankılanmaya ve dalgalanmaya devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 102’nci yıldönümünde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize de minnetlerimi sunuyorum.”
Gümüşhane nöbetçi eczaneleri