Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Rektör Zeybek’ten Deprem Haftası Mesajı

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla “1-7 Mart Deprem Haftası” etkinlikleri çerçevesinde bir mesaj yayımladı.

Rektör Zeybek’ten Deprem Haftası Mesajı
72 views
29 Şubat 2024 - 15:00

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla “1-7 Mart Deprem Haftası” etkinlikleri çerçevesinde yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Depremler, önüne geçmenin mümkün olmadığı; ancak afetlere hazırlık yaparak ve gerekli önlemleri alarak zararları minimize edebileceğimiz olaylardır. Ülkemiz, dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinde bulunması sebebiyle, depreme karşı alınacak önlemler ve deprem anında yapılması gerekenler konusunda sürekli olarak bilinçlendirme çalışmalarının yapılması büyük önem taşıyor. Özellikle yakın tarihimizin en büyük yıkımlarından birisine şahit olduğumuz ve 11 ili etkisi altına alan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler bizlere doğal afetlere yönelik eğitimlerin ne derece önemli olduğu gerçeğini bir kez daha göstermiştir. Deprem Haftası vesilesiyle, toplumumuzun deprem bilincinin artması ve koruyucu tedbirlerin alınması için gereken adımların bir an önce atılmasını tekrar hatırlatmak isteriz Bilim insanlarımızın uyarılarına kulak vererek, altyapımızı güçlendirmeli ve afet planlarımızı güncel tutmalıyız. 1–7 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlikler ve eğitimlerle halkımızın deprem konusunda bilinçlenmesini hedefleyerek başta deprem olmak üzere ortaya çıkabilecek her türlü doğal afetlere karşı hazırlıklı olabiliriz. Tekrar üstüne basa basa söylemek gerekiyor ki ‘afetler öldürmez, tedbirsizlik öldürür.’ Ne cana ne de mala zarar gelmemesi için maksimum düzeyde hem bireysel hem yerel ve hem de ulusal afet yönetmeliğine uyum konusunu tam yerine getirmeliyiz.

Bu vesileyle doğal afetlerin yıkıcı etkilerine karşı daha hazırlıklı bir toplum temennisiyle, özellikle ‘Asrın Felaketi’ adlı depremler başta olmak üzere tüm doğal afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilerim.”

 

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir