Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Rektör Zeybek ÜNİ-DOKAP 1. Üst Kurul Toplantısına Katıldı

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Üniversiteler Birliği (ÜNİ-DOKAP) 2024 yılı 1. Üst Kurul Toplantısı, Amasya Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Rektör Zeybek ÜNİ-DOKAP 1. Üst Kurul Toplantısına Katıldı
25 views
07 Mart 2024 - 14:00

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’in de katıldığı toplantı, ÜNİ-DOKAP Dönem Başkanı Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

ÜNİ-DOKAP Dönem Başkanı Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi daha önceki dönemlerde ÜNİ-DOKAP başkanlığı görevlerini başarıyla yürüten bütün mevkidaşlarına ve paydaş üniversitelere teşekkür etti. Rektör Turabi sözlerine; “DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği, 15 Kasım 2016 tarihinde 9 ilden 10 üniversite ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının katılımı ile kuruldu. Amasya Üniversitesi 2019 yılında ÜNİ-DOKAP üyesi oldu. DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği, günümüzde DOKAP Bölgesinde yer alan 12 il ve 15 üniversite ile yoluna devam ediyor.

Birliğin amacı özetle; DOKAP Bölgesinde yer alan üniversiteler arasında eğitim-öğretim, sanat-kültür, araştırma-geliştirme ve proje konularında iş birliğini geliştirerek bölge kalkınmasına yönelik faaliyetlerde bulunmaktır. DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği üyesi olan üniversitelerin toplumla, iş dünyası ile sanayi ile iş birliği içine girmesine yönelik deneyimlerimizi karşılıklı paylaşmamız ve üniversitelerin birbirlerine destek olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Ortak bilimsel ve/veya sosyal faaliyetlerin düzenlenmesi, bu tür faaliyetler karşılıklı ve desteklenmelidir. Birliğin yayın organı olan ÜNİ-DOKAP dergisinde, Birlik üniversitelerinin 2024 yılında gerçekleştirdikleri eğitim-öğretim, sanat-kültür, araştırma-geliştirme ve projelerine yer vererek dijital olarak yayınlanmalıdır. 15 üniversitede kalite kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için eğitim, toplantı, çalıştay ve benzeri faaliyetlerde bulunarak deneyim paylaşımları arttırabilir. ÜNİ-DOKAP çerçevesinde lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel ve teknolojik araştırma-geliştirme projeleri, sosyal ve kültürel alanlarda yapılacak ortak çalışmalarla ilgili esasları belirlemeli bu amaçla fakülte, enstitü, yüksekokul, araştırma uygulama merkezleri ile ilgili ortak komisyonlar kurulmalıdır. İdari ve mali konulardaki mevzuat yorumlanmasından kaynaklanan aksaklıkların giderilmesi amacıyla ÜNİ-DOKAP içerisinde yer alan 15 üniversitenin genel sekreter, daire başkanları, hukuk müşavirleri, müdürlükler bazında idari işleyişin geliştirilmesi ve kapasitenin güçlendirilmesine yönelik birim komisyonları kurulmalıdır. 15 üniversitenin yenilebilir enerji kaynaklarından yararlanarak enerji üretmeleri için uygun hibe destekleri bulmamız gerekiyor, bu konu da Amasya Üniversitesi olarak pilot bir üniversite olarak çalışmaya hazırız. Birliğimizin dönem başkanlığı süresini 2 yıla uzatılmasıyla birlikte ÜNİ-DOKAP’ın finansal süreçlerinin güçlendirilmesi ve Ar-Ge projeleri eş finans havuzu oluşturulması için hep beraber çalışmamız gerekiyor. 5 Mart 2024 tarihinde Amasya’da gerçekleştirdiğimiz Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Üniversiteler Birliğinin (ÜNİ-DOKAP) Üst Kurul Toplantısına katılarak bizlere onur veren bütün paydaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Niyetimiz, bu medeniyet havzasında hep birlikte iyi bir şeyler yapabilmektir” şeklinde devam etti.

Toplantıda, ÜNİ-DOKAP dönem başkanlığı süresinin 2 yıla çıkarılması başta olmak üzere ÜNİ-DOKAP’ın 2024 yılı faaliyetleriyle ilgili gündem maddeleri istişare edilerek, karara bağlandı. Toplantı, hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından düzenlenen Amasya şehir incelemesi ile sona erdi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi’ye ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek de konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “ÜNİ-DOKAP, DOKAP Bölgesi’nde yer alan üniversiteler arasında iş birliğini geliştirerek bölgesel kalkınmaya yönelik faaliyetlerde bulunmak, eğitim-öğretim, sanat-kültür, araştırma-geliştirme ve proje konularında ortak çalışmalar yapmak gibi amaçlar birliğin temelini oluşturur. ÜNİ-DOKAP üyesi olan üniversiteler arasında yapılan bu tür toplantılar, bölgesel kalkınma için stratejik planların belirlenmesi, ortak projelerin oluşturulması ve kaynakların etkin bir şekilde kullanılması açısından oldukça önemlidir.

Amasya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz ÜNİ-DOKAP toplantısında, bölgesel kalkınmaya katkı sağlama adına kayda değer adımlar atıldı. ÜNİ-DOKAP’ın 2024 yılı faaliyetleri hakkında yapılan istişareler ve alınan kararlar, bölgedeki üniversiteler arasındaki iş birliğinin güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Özellikle dönem başkanlığı süresinin uzatılması ve finansal süreçlerin güçlendirilmesi gibi kararların, birliğimizin daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlayacağına inanıyorum. Bu vesileyle de ev sahipliğinden dolayı Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ve ekibini kutluyor, katılan ve destek veren herkese de teşekkür ediyorum.”

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir