Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

ORMAN YANGINLARININ ÖNLENMESİ HAKKINDA KARAR

Gümüşhane’de orman yangınlarıyla mücadele kapsamında 31 Ekim tarihine kadar ormanlara girişler yasaklandı.

ORMAN YANGINLARININ ÖNLENMESİ HAKKINDA KARAR
115 views
17 Temmuz 2023 - 12:00

Ülke genelinde artan orman yangınlarının ardından Gümüşhane’de Vali Kamuran Taşbilek imzasıyla yayımlanan genelgeyle il genelinde 18 Temmuz-31 Ekim 2023 tarihleri arasında ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’in imzasıyla Yayımlanan genelgede şu ifadelere yer verildi;

Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte bölgemizde sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak oluşabilecek olağanüstü hava durumları nedeniyle ilimizde orman yangınlarının ortaya çıkabileceği değerlendirilerek, ülkemiz ve milletimiz için paha biçilmez değere haiz olan ormanlarımızı yangına karşı korumak amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 1. Orman yangınları ile mücadele kapsamında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74’üncü maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9 ve 66’ncı maddeleri uyarınca Gümüşhane ili sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler 18 Temmuz 2023-31 Ekim 2023 tarihleri arasında yasaklanmıştır. Bu tarihler arasında ormanlık alanlara sadece görevlendirilmiş yetkililer girebilecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığınca kiraya verilen ilimizdeki piknik ve mesire yerleri işleticileri, orman idaresi ile yapmış oldukları sözleşme hükümlerine istinaden faaliyetlerine devam etmekle birlikte orman yangınlarına karşı her türlü tedbiri alacak ve bu tedbirler orman teşkilatının ilgili birimleri tarafından denetlenecektir. İlgili bakanlığın kontrolündeki tabiat parkları ve kent ormanı da bu bağlamda değerlendirilerek söz konusu alanlardaki işletmeciler orman yangınlarına yönelik her türlü tedbiri alacak ve bu tedbirler orman idareleri ve milli parklar müdürlüğü yetkililerince denetlenecektir.

 

 1. Orman çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır.

 

 1. Orman yasasının 31 ve 32’nci maddeleri kapsamında olan köyler ve mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler ve mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

 

 1. Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaktır.

 

 1. Ormanlık alanlara yakın olan yerlerde düğün, nişan vb. organizasyonlarda orman yangınlarına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecektir.

 

 1. Enerji nakil ve iletim hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (ÇORUH EDAŞ, TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen kısımlarında gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alacaktır.

 

 1. Tüm belediyelerimiz orman içinde, bitişiğinde ve yakınında bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacaktır. Ayrıca yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe vb.) hazır bulunduracaklardır.

 

 1. İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri gözetim ve denetimlerini etkin bir şekilde yapacaklardır.

 

 1. Ormanlarımızın korunması noktasında halkımızı uyarmak ve bilinçlendirmek üzere köy ve mahalle cami imamlarımızca konuşmalar ve sohbetler düzenlenecek, cami hoparlörlerinden ilanlar yapılarak ateş yakılmaması konusunda halkın uyarılması için İl Müftülüğünce gerekli tedbirler alınacaktır.

 

 1. Orman Kanunu’nun 81. maddesine göre ”Orman içinde veya civarında bulunan köylerin muhtar ve ihtiyar meclisi kendi köy hudutları içinde bulunan Devlet ormanlarının muhafazasında orman teşkilatı ile iş birliği yapmakla vazifelidir” denilmektedir. Bu kapsamda muhtarlıklar tarafından ormanların yangınlara karşı muhafazasında köylerde gerekli tedbirlerin alınması ve vatandaşların uyarılması sağlanacaktır.

 

 1. Bu karar Gümüşhane ili sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

 

 1. Yukarda belirtilen kararlara aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

 

 1. Bu karar hükümleri 18.07.2023 – 31.10.2023 tarihleri arasında uygulanır.

 

 1. Bu karar hükümleri Gümüşhane Valiliği tarafından yürütülür.
timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir