Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Organ ve Doku Bağışına Dikkat Çektiler

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Doku ve Organ Nakli Koordinatörlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilen ‘Organ ve Doku Bağışı’ panelinde organ bağışının önemine dikkat çekildi.

Organ ve Doku Bağışına Dikkat Çektiler
209 views
29 Kasım 2022 - 15:47

Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi çok amaçlı salonda gerçekleştirilen panelde organ bağışı, organ bağış kartı, Gümüşhane ve Erzurum illerinde organ bağışının durumu, beyin ölümü, aile izni, nakil yapılabilecek organ ve dokular, ulusal koordinasyon sistemi, dini boyutu, organ bağışı için başvurulan kurumlar ve organ bağışının yasal boyutları konularında bilgilendirme yapıldı.

Panel, açılış konuşmaları ile başladı. Panelin açılışında konuşan Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Pınar Hayaloğlu, organ bağışının çok önemli ve hayati olduğunu dile getirerek; “Ülkemizde halen oldukça düşük seviyede olan organ bağışı son derece önemli ve hayati niteliktedir. Gönüllülük esasına dayalı olmak üzere, 18 yaşın üzerindeki herkes organ bağışçısı olarak bir başka kişinin hayatını kurtarabilir. Bu doğrultuda Üniversitemiz ve Organ Doku Koordinatörlüğü ile birlikte yapmış olduğumuz bu panelle farkındalık yaratmak ve bilgilendirme yapmayı amaçlamaktayız” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Dr. Öğr. Üyesi Nursen Kulakaç moderatörlüğünde başlatılan panelde Gümüşhane Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doktor Murat Güneş “Doku ve Organ Bağışı Süreci”, Gümüşhane Doku ve Organ Nakli İl Koordinatörü Hemşire Neşe Öztürk “Gümüşhane İlinde Organ Bağışı”, Erzurum Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Dr. Fatih Aras Erzurum “Bölgede Organ Nakli”,  İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Gönan “Organ Bağışının Dini Boyutu” ve Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Doku, Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Fatih Kacıroğlu da “Türkiye’de Organ Nakli” konularında sunumlar yaparak panele katılanları bilgilendirdi. Panel sonunda yapılan soru cevaplar ile organ bağışı hakkında akılda kalan tüm sorular yanıtlandı.

Panele Gümüşhane İl Sağlık Müdür Yardımcıları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katılım sağladı. Panel sonunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Pınar Hayaloğlu tarafından panelistlere teşekkür belgesi takdim edildi.

İlginin yoğun olduğu panelin ardından katılımcılar salon dışında organ bağışı için kurulan stantlarda organ bağışında bulundu.

Ülkemizde organ bağışının yeteri düzeyde olmamasının üzücü bir durum olduğunu dile getiren Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek gerçekleştirilen panele ilişkin şunları söyledi: “Sağlıklı yaşam bakımından birkaç nokta son derece önemlidir. Bunların başında organ ve doku nakli gelmektedir. Ne yazık ki ülkemizde organ bağışının yeteri düzeyde olmamasından dolayı birçok vatandaşımızı erken yaşlarda kaybediyoruz. Organ bağışının önemi ile ilgili tanıtıcı bilgilerin yer aldığı panel ve benzeri etkinliklerin farklı konulara dikkat çekmek açısından çok kıymetli olduğu kanaatindeyiz. Amacımız, organ bağışı gibi çok değerli bir konuda farkındalığı arttırmak ve mümkün olan tüm destekleri sağlamaktır. Bu amaçla gerçekleştirilen panelde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.”

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir