Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Öğrenciler Sınava Giren Adaylara Destek Oldular

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencileri gönüllülük projesi kapsamında Geçtiğimiz hafta gerçekleşen KPSS Ortaöğretim sınavına giren adayların yanında getirdikleri eşyaları tutmak için emanet eşya standı kurdu.

Öğrenciler Sınava Giren Adaylara Destek Oldular
191 views
18 Kasım 2022 - 22:52

Gazetecilik Bölümü 3. sınıf öğrencileri ‘Gönüllülük Çalışmaları’ dersi kapsamında hazırladıkları proje ile binlerce adayın girdiği sınavda saatten pırlanta yüzüğe, telefondan araç anahtarına kadar yüzlerce eşyaya sınav boyunca emanet tuttu.

Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Özcan’ın danışmanlığında hazırlanan projeye ‘Emanetiniz Emanetimiz’ ismini veren öğrenciler, proje kapsamında ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlara katılan adayların emanetlerini bırakabilecekleri bir stant açtılar. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen KPSS Ortaöğretim sınavında Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri ve İletişim Fakültesi önünde açılan emanet stantlarına adaylar yoğun ilgi gösterdi.

Gazetecilik Bölümü öğrencileri Yasemin Aleyna Tufan, Elif Çoban, Hatice İrem Kurt ve Güllü Kara, projeleri hakkında şu bilgileri verdi: “ÖSYM’nin sınavlarında adayların uymaları gereken kurallar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de sınavda yanında bulunduramayacakları yasaklı maddeler. Yasak olmasına rağmen adayların bazıları sınavlara bu eşyalarla geliyor. Sınava bu eşyalarla giremeyecekleri için genellikle bina kapısının yanına ya da uygun bir yere bırakmak zorunda kalıyorlar. Bu problemin çözümü noktasında ne yapabiliriz, diye düşünerek sınav gününde eşyalar için emanet standı kurduk.

Geleceğin gazetecileri olarak sınava girecek adayların mağduriyet yaşamamalarını amaçladıklarını anlatan öğrenciler, kurdukları stantlara yüzlerce emanet bırakıldığını söyledi. Sınava girecek adayların bilmeyerek ya da zorunlu olarak yanında getirdikleri telefon, saat, yüzük, cüzdan, araba anahtarı, çanta gibi eşyaları açtıkları stantta toplayan öğrenciler, emanetlerde karışıklık olmaması adına hazırladıkları form kağıdında emanet verenin adı-soyadı, bıraktığı emanet ve imzasını tutanak altına aldı. Toplamda 150’ye yakın adayın eşyalarını sınav sonuna kadar emanet standına bıraktığını ifade eden öğrenciler, gönüllülük çalışması olan bu projede herhangi bir ücret almadıklarını dile getirdi. Yaklaşık 3 saatlik sınav boyunca almış oldukları emanetleri sorunsuz bir şekilde teslim etmek için sınav binası önünde kurdukları stantta bekleyen öğrenciler, sınav sonrası emanet bırakan adayların eşyalarını tek tek teslim ederek herhangi bir sorun yaşamadan projelerini tamamladıklarını anlattı. Öğrenciler, emanet bırakan adayların yapmış oldukları projeden dolayı çok mutlu olduklarını ve diğer sınavlar için de böyle uygulamalar beklediklerini aktardı. Öğrenciler ayrıca sınav sonunda ÖSYM’nin sınav için adaylara verdiği kalem kutularını da ihtiyaç sahibi öğrencilere vermek için topladı.

Öğrencilerimizi bu duyarlı davranışlarından dolayı kutlayan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek; “Her yıl çeşitli başarılarına şahit olduğumuz İletişim Fakültesi ayrıca toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla çeşitli sosyal sorumluluk projeleri düzenlemeye de devam ediyor. Gazetecilik Bölümü öğrencilerimizin danışmanları eşliğinde hazırlamış oldukları proje ile ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda adayların mağduriyet yaşamamaları adına emanet standı açarak, onlara destek olmaları örnek bir davranış oldu. Öğrencilerimizi ve danışman hocalarını bu güzel davranışlarından dolayı tebrik ediyorum” açıklamasında bulundu.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir