Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Öğrenciler Kutadgu Bilig Okumaları Paneli Düzenledi

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün fen ve sosyal bilimler liselerinde öğrenim gören öğrencilerine yönelik olarak planlanan “Oku-Yorum, Yazı-Yorum” projesi kapsamında lise öğrencileri tarafından Gümüşhane’de “KUTADGU BİLİG OKUMALARI” paneli yapıldı.

Öğrenciler Kutadgu Bilig Okumaları Paneli Düzenledi
115 views
15 Şubat 2024 - 22:00

Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi Edebiyat Öğretmeni Abdulkadir KOÇ panelinin açılış konuşmasında proje hakkında bilgi verdi. KOÇ, Genel Müdürlüğümüzün projesinin hedef kitlesi olan ilimizdeki Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi, Gümüşhane Türk Telekom Fen Lisesi ve Şiran Fen Lisesi öğrencilerinin katılımıyla yaptıklarını, projenin ilk aşamasında Kutadgu Bilig Oku-Yorum çalışmaları ile Kutadgu Bilig eseri üzerinden eleştirel okuma becerisinin kazandırılması hedefi doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını birinci aşamayı öğrencilerimizin hazırlayıp sunacağı panel ile sonlandıracaklarını; ikinci aşamada ise “Yazı-Yorum” çalışmaları ile alanında tanınmış şair-yazar ve akademisyenler tarafından verilecek atölye dersleri ile projeyi ilimiz adına nihayete erdireceklerini söyledi.

Gümüşhane Türk Telekom Fen Lisesi öğrencisi Besra ARİÇ’in başkanlığını yaptığı panelde öğrenciler Hümeyra ASLAN “Kutadgu Bilig’de Alegorik Kavramlar”, İkra ERTÜRK “Kutadgu Bilig’de İdeal İnsanın Özellikleri”, Nergis ÇİMEN “Kutadgu Bilig’den Günümüze Bir Bakış”, Nursima TAFLAN “Kutadgu Bilig’de Yöneticilik”, Tarık ÇELİK “Kutadgu Bilig’de Bilgi Kavramının Yeri ve Önemi”, Umut YILMAZ “Kutadgu Bilig’de Sabır” konulu bildirilerini sundular.

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdür Vekili Musa UNCU yaptığı konuşmada çalışmalarından ve sunumlarından dolayı öğrencilere, öğretmenlerine ve okul yöneticilerine teşekkür etti. Müdür Vekili Musa UNCU, mutluluk veren kutlu bilgi anlamını taşıyan ve edebiyatımızın ilk siyasetnamesi olan ve günümüze kadar ulaşan en eski Türkçe eserlerimizden olan Kutadgu Bilig kitabının gençler tarafından okunması, incelenmesi ve sunulması bizleri ziyadesi ile memnun etmiştir. Projenin hedefe ulaşacağına inancım tam, inşallah aranızdan genç yazarlar yetişecek, dedi.

Panel sonunda katılımcı öğrencilere Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdür Vekili Musa UNCU tarafından belge ve hediyeleri verildi. Gümüşhane Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi konferans salonunda yapılan panele Milli Eğitim Şube Müdürü Gönül EROĞLU, Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Hamit TANIŞ, Gümüşhane Türk Telekom Fen Lisesi Müdürü Mehmet Akif ODABAŞ, Şiran Fen Lisesi Müdürü Kurtuluş EKMEN, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir