Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Memleket Partisi, Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanlığı adaylığına itiraz etti

Genel Sekreter Av. Halil İlker Çelik, Anayasa’nın 101 ve 116’ncı maddeleri gereği Erdoğan’ın aday olamayacağını bildirdi.

Memleket Partisi, Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanlığı adaylığına itiraz etti
221 views
28 Mart 2023 - 12:24

Memleket Partisi, Erdoğan’ın 3’ncü defa Cumhurbaşkanlığı adaylığına resmen itiraz etti. Genel Sekreter Av. Halil İlker Çelik imzası ile YSK’ya verilen dilekçede, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101 ve 116’ncı maddeleri gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden aday olamayacağı belirtildi.

MYK üyeleri ile birlikte saat 10;00’da Yüksek Seçim Kurulu’na gelen Memleket Partisi Genel Sekreteri Av. Halil İlker Çelik, dilekçede şu ifadelere yer verdi:

“ANAYASA’NIN 101 VE 116’NCI MADDELERİNE GÖRE ADAY OLAMAZ”

Cumhurbaşkanı’nın 10 Mart 2023 tarih ve 2023’12 sayılı kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 116’ncı maddesi uyarınca TBMM Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verilmiştir.

Bilindiği üzere, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101’nci maddesinin 2’nci fıkrasında “Cumhurbaşkanlığının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir” denilmektedir. Ayrıca, Anayasa’nın 116’ncı maddesinin 3’ncü fıkrasında “Cumhurbaşkanı’nın ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir” hükümleri havidir.

Bu nedenle kamuoyunca malum olduğu üzere Cumhur İttifakı’nın 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı adayı olduğunu beyan etmiş ve adaylığı Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2014 ve 2018 yıllarında iki kez Cumhurbaşkanı seçildiğinden, yanı sıra seçimlerin yenilenmesi kararının Meclis tarafından değil, Cumhurbaşkanı kararı ile olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101’nci ve 116’ncı maddeleri gereğince yeniden aday olamayacağından bu adaylığa itiraz ediyoruz. Gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir