Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Köse’de Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde Eğitim Verildi

Gümüşhane Üniversitesi İrfan Can Köse Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bilinçlendirme ve farkındalık eğitimi verildi.

Köse’de Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde Eğitim Verildi
231 views
28 Kasım 2023 - 21:59

İçişleri Bakanlığı öncülüğünde başlatılan Gümüşhane İl Jandarma Komutanlığı, Gümüşhane Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Gümüşhane Üniversitesi İrfan Can Köse Meslek Yüksekokulu iş birliği ile düzenlenen eğitime öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Programa Köse İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Teğmen Tugay Yavuz, İlçe Emniyet Amiri Komiser Baki Yılmaz, Köse İlçe Devlet Hastanesi Müdürü Adem Yağlıdere ve Yüksekokul akademik personeli ile öğrencileri katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını İrfan Can Köse Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Eda Tutak gerçekleştirdi. Tutak; öncelikle 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı. Ardından kadına yönelik şiddete karşı verilen mücadelenin uluslararası boyutta olduğunu ve ülkemizin bu mücadeleye özveriyle katkı sağladığını ifade ederek sözü Gümüşhane İl Jandarma Komutanlığından Astsubay Kıdemli Çavuş Gözde Büşra Yiğit’ e bıraktı. Astsubay Kıdemli Çavuş Yiğit; Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde toplumun her kesiminin sorumluluğu olduğunu ve kadınlarımızın en yakınlarından gelen şiddete karşı maalesef sessiz kaldığını bu konuda daha bilinçli hareket edilmesi gerektiğini ifade etti. KADES (Kadın Acil Destek İhbar Sistemi) uygulamasının tanıtımı hakkında bilgiler veren Yiğit, acil müdahale gerektiren durumlarda KADES uygulamasının hayat kurtardığını vurgulayarak bu konudaki örnek olaylara değindi.

Gümüşhane Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden Sosyolog Bilge Urhan ise; kadına yönelik şiddetin önlenmesinde en önemli aşamanın kadınların bu konularda bilinçli olması ve devlet kurumlarına güvenerek tehdit hissedilen durumlarda ilgili kurumlara başvurması olduğunu ifade etti. Genel olarak şiddete maruz kalan kadınlara yönelik koruyucu uygulamalara değinen Urhan, kadınlarımızın ülkemizde 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunla güvence altına alındığını vurguladı.

Meslek Yüksekokulu öğrencileri için gerçekleştirilen “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Farkındalık Eğitimi” hakkında açıklamalarda bulunan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Duygu Özdeş; “Bilindiği üzere kadına yönelik şiddet, coğrafi sınırları aşan, tüm toplumların ortak sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü ve birçok uluslararası kuruluşun rakamlarına göre dünyada her 3 kadından 1’i, hayatlarının bir döneminde şiddete maruz kalmaktadır. Bu şiddetle mücadelede sorumluluk ise tek tek tüm bireylere ve tüm dünya toplumlarına düşmektedir. İçişleri Bakanlığı ve tüm kolluk kuvvetlerimizin kadına şiddetle mücadeledeki çaba ve gayretleri takdire şayandır. Kendilerine kadına yönelik şiddetle mücadelede gösterdikleri gayret ve özverili çalışmaları için teşekkür ediyor, bu anlamlı eğitimin düzenlenmesinde başta Gümüşhane İl Jandarma Komutanlığı ve Gümüşhane Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Son günlerde artan kadına yönelik şiddet vakalarının hepimizi derinden üzdüğünü ve endişelendirdiğini dile getiren Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, düzenlenen etkinlik hakkında şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddet, cinsiyet eşitsizliği, toplumsal normlardaki yanlış algılar ve eğitimsizlik gibi birçok faktörün sonucudur. Bu saldırılar sadece bireylerin değil, tüm toplumun sorumluluğunu taşıdığı bir konudur. Kadınlar, toplumumuzun temel taşlarıdır ve onlara yönelik şiddetin son bulması için birlikte hareket etmek zorundayız. Unutmayalım ki kadına yönelik şiddetle mücadelede en etkili silah, birlikte hareket etme ve toplumsal eğitimdir. Toplumumuzda kadına yönelik şiddet, insan haklarına aykırı ve kabul edilemez. Gümüşhane Üniversitesi olarak kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı açık bir duruş sergilemek ve toplumumuzu bu önemli konuda bilinçlendirmek istiyoruz. Bu acı gerçekle yüzleşmek, ona karşı durmak ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla Üniversite olarak öğrencilerimize belirli aralıklarla eğitimler vermekteyiz. Herkesin bu konuda duyarlılık göstermesi ve bir araya gelerek güçlü bir duruş sergilemesi, kadınlarımızın güvenli bir ortamda yaşamasını sağlamak adına önemlidir. Bu vesileyle de Üniversitemiz İrfan Can Köse Meslek Yüksekokulu tarafından Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında gerçekleştirilen bilinçlendirme ve farkındalık eğitimine katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.”

 

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir