Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

İBB’DEN AHDE VEFA: GÜMÜŞHANE’DE ‘MUSTAFA CANLI BİLİM VE SANAT MERKEZİ’ AÇILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Gümüşhane eski Belediye Başkanı ve iştiraki İSTAÇ’ın Koronavirüs nedeniyle 2 yıl önce hayatını kaybeden merhum Genel Müdürü Mustafa Canlı’nın adını, memleketi Gümüşhane’de yaşattı.

İBB’DEN AHDE VEFA: GÜMÜŞHANE’DE ‘MUSTAFA CANLI BİLİM VE SANAT MERKEZİ’ AÇILDI
227 views
20 Ekim 2022 - 20:21

Haber: CEVAHİR TOPALOĞLU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kovid-19 nedeniyle 29 Eylül 2020’de vefat eden Gümüşhane eski belediye başkanı ve İSTAÇ AŞ’nin merhum Genel Müdürü Mustafa Canlı’nın adını memleketi Gümüşhane’de yaşatan “Mustafa Canlı Bilim ve Sanat Merkezi”ni tamamladı. Merkezin açılışı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve Canlı Ailesi’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Haberin Videosu;

Açılış öncesi Merhum Mustafa Canlı’nın oğlu Emre Canlı, Gümüşhane belediye başkanı Ercan Çimen, İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ve İYİ Parti Genel başkanı Meral Akşener birer konuşma yaptı.

Merhum Mustafa Canlı’nın oğlu Emre Canlı yaptığı konuşmada, “Bu şehre uzun yıllar hizmet etmiş, bu topraklara bütün benliğiyle bağlı bir babanın evladı olarak, vefatının ardından Mustafa Canlı isminin hala bu şehir için iyiliklere vesile olmasının büyük gururunu yaşıyorum. Buradan yetişecek olan evlatlarımızın her zaman yanında olacağız. Türkiye’nin neresinde bir tanıdık için yapılacak bir şey varsa, canla başla koşmuş bir memleket evladı olarak babamız Mustafa Canlı’nın bizlere bıraktığı en büyük mirasın pırıl pırıl, iyilik dolu bir geçmişi olduğu bilincindeyiz. Hayatı boyunca hep iyilikler içinde yaşamış, kalbi insan sevgisi dolu babamız Mustafa Canlı adının böyle değerli bir eserde yaşamasına vesile olan herkese tekrar tekrar şükranlarımı sunuyorum” dedi.

ERCAN ÇİMEN: “ŞAHSIM VE GÜMÜŞHANE HALKI ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen konuşmasında, “Gümüşhane olarak, bugün yine hayırlı bir hizmetin açılışında hep birlikte bir araya geldik. Merhum belediye başkanımız Sayın Mustafa Canlı adına, İBB tarafından yaptırılan okul açılışı için buradayız. Mustafa Canlı ağabeyimiz, Gümüşhane’nin yetiştirdiği önemli kişilerden birisiydi. Ayrıca iyi bir baba, iyi bir eş, iyi bir arkadaştı. Mustafa Canlı ağabeyimizin vefatı, her kesim olduğu gibi bizi derinden üzdü. Taraflı, tarafsız herkesin ağabeyi, kardeşi oldu. Biz, Gümüşhane’ye hizmet bayrağını ondan devraldık. Şehrimize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı, Allah razı olsun” ifadelerini verdi. Kendilerinin de merhum Canlı’nın adını, kentin en güzel noktasındaki parka verdiklerini aktaran Çimen, “Mustafa Canlı ismi, şimdi de bu okulda yaşayacak. Bu okulun buraya yapılmasında emeği geçen Valiliğimize, Milli Eğitim Bakanlığımıza ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Beyefendiye ve ekibine, şahsım ve Gümüşhane halkı adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

EKREM İMAMOĞLU: “MERKEZ, GÜMÜŞHANE’YE ÇOK ÖZEL HİZMETLER SUNACAK”

Konuşmasına merhum Canlı’ya rahmet dileyerek başlayan İmamoğlu da “Bence bu merkezin sunacağı eğitim imkânlarıyla, bu güzel şehrin güzel evlatları, burada Mustafa Canlı’nın vatana ve millete olan hizmet mücadelesinden alacakları ilhamla; donanımlı, pırıl pırıl çocuklar olacaklar ve ülkemize, hatta dünyaya ve insanlığa hizmet edecekler. Çocuklarımız atölyelerinde, deneysel etkinlik alanlarında, kütüphanelerinde, konferans salonlarında gökyüzü gözlemevinde, stüdyolarında bu üstün yetenekli çocuklarımız, burada dünyanın geleceğine hazırlanacaklar. Gümüşhane’nin tarihi, efsane evlerinden ilham alınarak tasarımı yapılan bu güzel eser, Gümüşhane’ye çok özel hizmetler sunacak” diye konuştu.

Merhum Canlı’nın adını taşıyan merkezi açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise,  Karşısında İmamoğlu ve Çimen’i görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akşener, konuşmasında, “Ben, bugün burada bir fotoğraf gördüm. O fotoğraf çok önemli. İBB Başkanı, Gümüşhane Belediye Başkanı, bütün siyasi partilerin temsilcileri, milletvekillerimiz ve hem bizim hem diğer partilerin genel başkan yardımcıları, kadınlar, erkekler, gençler bir arada. Bu, Türkiye açısından çok önemli bir fotoğraf. Ama bu fotoğrafı sağlayan Mustafa Canlı’dır. Normal şartlarda siyasi rekabetin, hele seçime doğru gidilen bir dönemde normaldir o rekabetin sertleşmesi. Türkiye’de biraz daha sakin olsak, iyi olur. Belki şu duayı etmemiz lazım: Cenab-ı Hak, hepimize Mustafa Canlı gibi, insanları birleştiren, bütünleştiren bir mirası, bir ismi bırakmayı bizlere nasip etsin” ifadelerini kullandı.

“BURADA BİRLİKTEYSEK, SEBEBİ MUSTAFA CANLI”

İSTAÇ Genel Müdürü olarak atandığı dönemde Canlı’yı tebrik ettiğini aktaran Akşener, “Ben, ona dedim ki; ‘Allah utandırmasın, çok üstün hizmetler yapmayı nasip etsin.’ O da -ben tespih çekerim; bilir- bana dedi ki, ‘Abla, tespihlerinde beni unutma. De ki; ‘Cenab-ı Hak, beni haksızlık edenlerden eylemesin. İnsanların hakkına girenlerden eylemesin. Başarıyı insana hizmetle nasip etsin.’ Dolayısıyla bugün burada hep birlikteysek, kendisinin ettiği ve benim de ‘Amin’ dediğim, daha sonra da onlar adına ettiğim bu duaların Cenab-ı Hak nezdinde kabul olduğunu gösteriyor. Beraber burada olduğunuz için ikinizden de Allah razı olsun. Burayı şereflendirdiğiniz için, herkesten Allah razı olsun. Mustafa kardeşimizi inşallah bu resimden, bu fotoğraftan ve bu güzellikten Cenab-ı Hak onu haberdar etsin” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından açılış için kurdele kesimine geçildi. Gümüşhane Mustafa Canlı Bilim ve Sanat Merkezi; İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Koray Aydın, Ümit Dikbayır, Metin Ergun, milletvekilleri, İBB Başkanı İmamoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanı Çimen ve Canlı Ailesi tarafından kesilen kurdeleyle, çok sayıda Gümüşhanelinin katılımıyla gerçekleştirilmiş oldu.

Akşener, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyet, daha sonra açılışı yapılan merkezde incelemelerde bulundu.

 

 

 

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir