Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

GÜMÜŞHANE’DE ORGANİK ARICILIĞA KOVAN DESTEĞİ

Türkiye’nin en zengin endemik bitki çeşitliliğine sahip illerden ve kimyasal ilaç ile gübre kullanımının en az olduğu iller arasında yer alan Gümüşhane’de organik arıcılığa yönelik yatırım ve desteklemeler kapsamında 22 üreticiye 200 adet organik kovan desteği sağlandı.

GÜMÜŞHANE’DE ORGANİK ARICILIĞA KOVAN DESTEĞİ
142 views
15 Mayıs 2024 - 15:30

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nce desteklenen “Çiçekten Sofraya Organik Bal Yolculuğu Projesi” kapsamında organik arıcılık yapan 22 üreticiye yüzde 75 hibeli 200 adet organik kovan teslimi gerçekleştirildi.

Kurum bahçesinde düzenlenen dağıtım programında Gümüşhane Merkez’e bağlı Arzular, Çaltılı, Yesildere, Gökdere, Bahçecik ve Yitirmez köylerindeki 8 işletmeye, Torul ilçesine bağlı Gümüştuğ, Dedeli ve Demirkapı köylerindeki 6 işletmeye, Köse ilçesine bağlı Altıntaş, Kayadibi ve Övünce köylerindeki 5 işletmeye, Kelkit ilçesine bağlı Gödül köyünde 2 işletmeye olmak üzere toplam 22 organik arıcılık işletmesine 200 adet organik kovan teslim edildi.

2024 üretim sezonunda Gümüşhane’de 2882 kovanla 33 organik arıcı ile 43 ton organik bal üretimi hedeflenmektedir.

Arıcılığın toprağa bağlı kalmadan az sermayeyle kısa sürede gelir getiren, bal arılarını sevk ve yönetebilme kabiliyetine dayanan tarımsal bir iş kolu olduğunu kaydeden İl Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, Gümüşhane’de organik arıcılığı geliştirerek verimliliği artırmayı amaçladıklarını belirterek, İlimiz arıcılık bakımından son derece zengin bir potansiyele ve zengin bitki florasına sahip. Amacımız bu kaynağı en iyi şekilde değerlendirmek ve kullanmak olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bal kalitesi en yüksek illeri arasında Gümüşhane’nin de olduğunu ifade eden Kıraç, ilimiz gerek arıcılık yönünden, gerekse flora zenginliği bakımından bölgede önemli bir yer tutmaktadır. Bu flora zenginliği ile kirlenmemiş olan kaynaklarımızı da dikkate alındığında Gümüşhane’de üretilen balın organik bal olarak pazarlanması için önemli bir fırsattır dedi.

Program üreticilere organik kovan tesliminin ardından sona erdi.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir