Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane’de Kurban Kesimi Eğitimi Başladı

Gümüşhane’de Kurban Bayramı hazırlıkları kapsamında Gümüşhane Belediyesi ve Gümüşhane Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle Kurban Bayramı öncesi sertifikalı ‘Kurban Kesim Elemanı’ kursu açıldı.

Gümüşhane’de Kurban Kesimi Eğitimi Başladı
163 views
04 Haziran 2024 - 14:00

Kurban Bayramı öncesinde, Gümüşhane Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğünün Gümüşhane Halk Eğitim Merkezine başvurusu sonrasında 5 gün sürecek ‘Kurban Kesim Elemanı’ kursu dün itibariyle başladı.

Gümüşhane Belediyesi ve Gümüşhane Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle verilen eğitimde 20 kursiyer yer alacak. Kursiyerlere ilk etapta kurban kesimden önce ve sonra yapılması gerekenler, kurban ile ilgili dini vecibe ve esasları ve kesim anında olası yaralanmalara karşı acil sağlık müdahalesi ve iş güvenliği bilgileri anlatılacak.

Üç konu üzerinden toplam 20 saat teorik eğitim ve uygulamalı eğitim alacak kursiyerler, kurs süresince 12 saat iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, 4 saat dini eğitim ve 4 saat kurban kesim işlemlerinin anlatılacağı eğitimlere katılıp, Kurban Kesim Elemanı’ belgesi almaya hak kazanacaklar. Kurban kesim işlemlerinin uygulamalı olarak anlatılacağı eğitimler, eğitmenler gözetiminde Gümüşhane Mezbahanesinde gerçekleşecek.

Gümüşhane Belediyesi Hizmet binasında dün itibariyle başlayan kursta; İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi, Milli Eğitim Müdürlüğü İş Güvenliği Uzmanı Necmettin Gündüz, Kurban ile ilgili Dini Vecibe ve Esasları eğitimi İl Müftülüğü Din Görevlisi Yusuf Demirtaş, Kurban kesim işlemlerine yönelik eğitimi ise Gümüşhane Belediyesi Mezbahane personeli Hüsamettin Sarı tarafından verilecek.

Kurban Bayramı’nın sağlıklı, huzurlu ve sorunsuz bir şekilde idrak edilmesi için gerekli tedbirlerin alındığını söyleyen Gümüşhane Belediye Başkanı Vedat Soner Başer, “Vatandaşlarımız kurban kesimlerini ve satışlarını sadece Mezbahanemizde yapabilecekler. Harici kesim ve satış yeri planlanmamıştır. Bunun dışında kurban kesimine ve satışına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bu anlamda ekiplerimiz sürekli denetim yapacak. Halk sağlığı açısından uygunsuz görüntüler yaşanmasına neden olup izinsiz ve yetkisiz kurban satışı veya kesimi yapan kişilere Kabahatler Kanunu kapsamında idari işlem ve cezai müeyyide uygulanacaktır. Vatandaşlarımız, kurbanlarını kesim sonrasında çevre ve sağlık açısından hijyenik ve atık yönteminin doğru bir şekilde gerçekleşmesi için Mezbahanemizde yetki belgesi olan kasaplara ve kişilere kestirmeleri büyük önem arz etmektedir. Çünkü hayvansal atıkların bertarafı da o denli önemli. Bu konuda vatandaşlarımızdan gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir