Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane’de Kadın Muhtardan Mülki Amirlere Sitem: “Kadınlar Unutulmaz!”

Gümüşhane merkez mahalle muhtarları arasında tek kadın muhtar olma özelliğini taşıyan Karşıyaka Mahallesi Muhtarı ve Kent konseyi kadın meclisi Başkanı Arzu Ay, Gümüşhane’de mülki idare amirlerinin 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü unutmasına sosyal medyadan sitem etti.

Gümüşhane’de Kadın Muhtardan Mülki Amirlere Sitem: “Kadınlar Unutulmaz!”
275 views
07 Aralık 2023 - 13:37

MÜLKİ AMİRLERİNİN UNUTMASI KABUL EDİLEMEZ

Arzu Ay yaptığı paylaşımda, ‘’Gümüşhane Mülki Amirleri Unutmuş! 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları 5 Aralık 1934’te anayasa ve seçim kanununda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri den birisidir. Gümüşhane Mülki Amirlerinin 5 Aralık Kadınların Seçme Seçilme haklarının kutlandığı günü unutması kabul edilemez’’dedi.

TÜRK KADINLARINI UNUTAMAZSINIZ

Ay, ‘’Bir ülkede kadınların siyasi haklarının çıkarıldığı yasaların önemi unutuluyorsa; o coğrafyanın hiçbir anlamda yükselebilmesi mümkün değildir. Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ülkemizin yükselebilmesini, Türk kadınlarının omzuna bırakmıştır. Seçme ve Seçilme haklarını kazanmış Türk Kadınlarını unutamazsınız’’ İfadelerine yer vererek sitem etti.

Haber: CEVAHİR TOPALOĞLU

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir