Gümüşhane’de Ekmek Üretim ve Unlu Mamul Üretim alanında faaliyet gösteren işletmelerde denetim yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye genelinde eş zamanlı olarak başlattığı denetim seferberliği kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol ekiplerince İl ve İlçelerde Ekmek Üretim ve Unlu Mamul Üretim alanında faaliyet gösteren işletmelerde resmi kontroller gerçekleştiriliyor.

Gümüşhane’de Ekmek Üretim ve Unlu Mamul Üretim alanında faaliyet gösteren işletmelerde denetim yapıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol ekiplerince yapılan ihbar, şüphe, şikâyet gibi denetim programlarına ek olarak Bakanlık tarafında Türkiye genelinde eş zamanlı denetimler kapsamında 16-27.10.2023 tarihleri arasında ekmek üretim ve unlu mamuller üretim işletmelerinin denetlemesi programı başlatılmıştır. Gıda denetim programı kapsamında Gümüşhane İl ve İlçelerinde Gıda Kontrol Ekipleri tarafında kamu sağlığının korunması ve tüketicilerin gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla Ekmek Üretim ve Unlu Mamul Üretim alanında faaliyet gösteren işletmelere denetimler gerçekleştirilmektedir.

Yapılan denetimlerde, genel ve özel hijyen kuralları, kayıt yükümlülükleri ve faaliyet kapsamı, kullanılan hammadde ve gıda ile temas eden maddeler, gıda işletmesinde çalışan personel eğitiminin ilgili tebliğ ve yönetmenliğe uygunluğu, işletmenin istihdamı zorunlu personel çalıştırma yönüyle 5996 sayılı kanun uygunluğu, vb. resmi kontroller gerçekleştirilmektedir. Yapılan resmi kontrollerde olumsuzluk tespit edilmesi durumunda yasal işlemler uygulanmaktadır.

Vatandaşlarımız halk sağlığı ve gıda güvenliğini ilgilendiren her türlü ihbar ve şikayetlerini Alo 174 Gıda Hattı’na veya 0501 174 0 174 numaralı Whatsapp Gıda İhbar Hattı’na bildirmeleri gerekmektedir.

Gümüşhane nöbetçi eczaneleri