Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane’de Anaç Koyun ve Keçilerde Önce Kayıt Sonra Destek

Gümüşhane’de 2023 yılı anaç koyun, keçi desteklemeleri için küpe bazlı tespit çalışmaları devam ediyor.

Gümüşhane’de Anaç Koyun ve Keçilerde Önce Kayıt Sonra Destek
104 views
19 Ocak 2024 - 14:00

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvancılık desteklemeleri kapsamında, 2023 Yılı Anaç Koyun ve Keçi Desteklemesi çalışmalarında anaç koyun ve keçiler tespit ediliyor, üreticiye destek geliyor.

Sağlıklı ve kaliteli bir üretimin temel taşlarından olan anaç hayvanların tespit edilip, üreticilerin desteklemelerden faydalanabilmesi için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli saha çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Desteklemelerden faydalanmak isteyen üreticilerin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla yaptığı başvuruları değerlendiren İl Müdürlüğümüz ekipleri işletmelerde küpe bazlı tespit çalışmalarını sürdürüyor.

Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar kapsamında yapılan bu kontroller ve tespitler sonucunda destekleme almaya hak kazanan yetiştiriciler, hayvan başına, anaç koyunlar ve anaç keçiler için 100 TL destek alabilecek. Ayrıca bir önceki yıla göre sürüdeki hayvan sayısını artıran işletmelere ise artan her bir koyun için 200 TL destek ödemesi yapılacak.

Yapılan tespit çalışmaları ile yetiştiricilerin sorunları yerinde dinleniyor, hayvan sağlık taraması yapılıyor, küpesi olmayan hayvanlar küpeleniyor, işletme bilgileri TÜRKVET Bilgi Sistemine kaydediliyor.

Bakanlığımızın destekleri sayesinde küçükbaş hayvancılık sektörü için yapılan çalışmalar üreticilerde de memnuniyet oluştururken, il genelindeki 114 yetiştiriciye ait işletmelerdeki tespit ve icmal işlemleri 12 Şubat 2024 tarihine kadar sürecek.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir