Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane’de AKP’den MHP’ye dev enkaz: belediyenin borcu açıklandı!

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde AKP’den MHP’ye geçen Gümüşhane Belediyesi’nde MHP’li Başkan Vedat Soner Başer, belediyenin güncel borcunun 1 milyar 805 milyon lira olduğunu açıkladı.

Gümüşhane’de AKP’den MHP’ye dev enkaz: belediyenin borcu açıklandı!
320 views
04 Temmuz 2024 - 12:03

Gümüşhane’de Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) belediye başkanı seçilen Vedat Soner Başer, Sema Doğan yaşam alanında düzenlediği basın toplantısında, belediyenin geçmiş dönemden kalan güncel borcunu açıkladı.

Gümüşhane Belediyesi, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nde yüzde 41,62 oy alan Vedat Soner Başer ile birlikte AKP’den MHP’ye geçti. Gümüşhane Belediye Başkanı Vedat Soner Başer, Mart 2014 itibarıyla AKP’li Ercan Çimen tarafından yönetilen Gümüşhane Belediyesi’nin mali durumuyla ilgili yapılan basın toplantısında, belediyenin ”1 milyar 805 milyon lira” borcu olduğunu duyurdu.

Başkan Başer, belediye borçlarına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Gümüşhane belediyemize fatura edilmiş 302 milyon 500 bin liralık fatura var. 496 tane bağımsız bölüm yükümlülüğümüz var, bunların maliyeti 1,5 milyar. Belediyemizin güncel gerçek borcu 1 milyar 805 milyon lira”

AKP’Lİ ESKİ YÖNETİME TEPKİ

Belediyenin önceki AKP’li yönetimine tepki gösteren Başer, yaklaşık 65 milyon liralık seçim faturasının belediyeye yüklendiğini kaydetti.

“15 Mart’tan sonra kesilen faturalar 28 milyon 322 bin lira tutarında” bilgisini paylaşan Başer, şunları söyledi:

“Ne gariptir ki her fatura da 202 bin 950 lira. 22 farklı şirketten kesilen faturalar. Bunlar her gün peş peşe kesiliyor ve birebir aynılar. Bunlar akla vicdana nasıl sığdı! Bakın bu kadar fatura belediyemizin boynuna yüklendi. Bunların hiçbirinde teklif yok, adisyon fişleri yok. Kimler bu paraları harcamış hiç bir kayıt yok. Belediyemizde bizden önceki döneme ait alınan sadece bir malın bile demirbaş kaydı yok, hangi malı almışlar onu bile bilmiyoruz. Bu durumda sizin aklınıza ne gelir?”

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

“Belediye başkanı kendisi de dahil birinci derece yakınları da belediyeden ihaleye bile giremez” ifadesini kullanan Başer, “Bu arkadaşların Cumhur İttifakı falan diye bir dertleri yok. Biz de Gümüşhane mahkemeleri önünde milletimizle birlikte bunlardan hesabımızı soracağız, suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

Haber: Cevahir TOPALOĞLU

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir