Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane’de 2023 Yılında 2 Bin 71 Gıda Denetimi Gerçekleştirildi

Gümüşhane’de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol Ekipleri tarafından 2023 yılında 2 bin 71 gıda denetimi gerçekleştirdi.

Gümüşhane’de 2023 Yılında 2 Bin 71 Gıda Denetimi Gerçekleştirildi
147 views
03 Ocak 2024 - 18:23

İl genelinde faaliyet gösteren bin 396 adet satış, toplu tüketim ve üretim işletmesinde riske dayalı, Alo Gıda şikayetleri, Bakanlık ve İl Müdürlüğü yıllık kontrol planları ve tüketici şikayetleri doğrultusunda 2 bin 71 adet denetim yapıldığını ifade eden İl Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, yapılan denetimlerde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 6 işletmeye toplam 285 bin 598 TL idari para cezası uygulandığını kaydetti.

2023 yılı içerisinde Alo Gıda 174 hattına gelen 43, CİMER sistemine gelen 13 şikayetle ilgili işletmelerde denetimler yapıldığını belirten Kıraç, yıl boyunca Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi gıda ürünlerinin tüketiminin yoğunlaştığı dönemlerde bu ürünlerin satışını yapan, toplu tüketime sunan işletmelerde yapılan denetimler ile vatandaşların daha güvenilir ve sağlıklı ürünler tüketmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Mevzuat değişikliklerinde de ilgili işletmelerde denetimler yapılarak işletme sahiplerine mevzuat gereklilikleri hakkında bilgiler verildiğini kaydeden Kıraç, “İl Müdürlüğü olarak temel amacımız, çiftlikten sofraya gıda güvenilirliği kapsamında birincil üretim dahil olmak üzere üretim, işleme, depolama, dağıtım, satış ve toplu tüketim gibi gıda zincirinin tüm aşamalarında etkin kontrol ve denetim ile tüketiciye her zaman yeterli ve güvenli gıda arzını sağlamaktır. İl ve İlçelerimizde Gıda Kontrol Görevlilerimiz tarafından denetimler aralıksız sürdürülmekte olup, tüketiciler aldıkları ürünlerin etiket bilgilerini mutlaka incelemeleri ve herhangi bir uygunsuzluk durumunda gıda ile ilgili her türlü şikayetlerini 7 gün 24 saat iletebilecekleri 174 Alo Gıda Hattı’na bildirmeleri gerekmektedir” dedi.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir