Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane Valisi Taşbilek’ten 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Gümüşhane Valisi Taşbilek’ten 10 Aralık İnsan Hakları Günü Mesajı
212 views
09 Aralık 2022 - 13:41

Kamuran Taşbilek mesajında şu ifadelere yer verdi;

”Tüm insanların doğuştan hür ve eşit olduğu ilkesine dayanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilmesi dolayısıyla, her yıl 10 Aralık “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

İnsan Hakları Beyannamesi, insanın insan olmaktan kaynaklanan değerini vurgulayan, doğuştan sahip olduğu hak ve özgürlüklerini tanıyan ve tanıtan, insan onuruna yakışır bir yaşam sürebilme hürriyetinin güvence altına alınmasını sağlayan uluslararası bir teminattır. Irkı, dini, milliyeti, sosyal durumu ne olursa olsun tüm insanlar eşit, özgür ve insan onuruna yakışır bir yaşamı hak etmektedir. Evrensel değerler olan insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin tüm toplumlara yerleşmesi ve insanların bu kazanımlardan yararlanabilmesi için son yıllarda birçok çalışma yapılmıştır. Bu haklar ülkemizde de 1949 yılında onaylanarak iç hukukumuzun önemli bir parçası haline getirilmiş, diğer taraftan Anayasa ve Kanunlarla da koruma altına alınmıştır.  Valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinde, vatandaşlarımızın hak ihlalleriyle ilgili kolaylıkla başvuruda bulunabileceği insan hakları kurulları oluşturulmuş, bu kurullarda hak ihlalleriyle ilgili konular titizlikle incelenmekte ve takip edilmektedir. Engeli olan kardeşlerimiz, çocuklarımız ve kadınlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın bu haklarını en geniş biçimde kullanabilmeleri ve daha iyi hayat standartlarına ulaşmaları için çalışmalar sürekli güncellenmektedir.

Bu duygularla, insanlık için iyiliğe, güzelliğe, hayra ve barışa dair ürettiğimiz tüm değerlerle birlikte her türlü şiddetin yok edildiği bir dünya temennisiyle, tüm vatandaşlarımızın “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü”nü kutluyorum.”

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir