Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane Üniversitesinde Teknoloji ve Girişimcilik Konuşuldu

Gümüşhane Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından kuluçka merkezinin ruhunu canlandırmak amacıyla düzenlenen “Geleceği Kuluçkada Şekillendir: Teknoloji ve Girişimcilik Günleri” isimli etkinlik, Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Gümüşhane Üniversitesinde Teknoloji ve Girişimcilik Konuşuldu
172 views
12 Ocak 2024 - 13:30

Dr. Öğr. Üyesi Hayati Türe koordinatörlüğünde düzenlenen programa Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ile birlikte Trabzon TEKNOKENT Genel Müdürü Gürbüz Odabaşı, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ferkan Sipahi, Genel Sekreter Yardımcısı Pof. Dr. Rıdvan Şahin, Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Enver Akaryalı, Uzaktan Eğitim Koordinatörü Müdürü Doç. Dr. Handan Çam ile beraber öğretim üyeleri katıldı. GUMIS, Silversoft, Gümüşhane Blockchain, GÜYOP öğrenci kulüpleri ve Gümüşhane Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü ile Kariyer Merkezi’nin destek verdiği program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Programın açılışında konuşan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay; “Ticaret ve Sanayi Odası’nın genel anlamda ilgili mesleki faaliyetlerin kolaylaşması ve bir çatı altında toplanabilmesi için kurulmuş olan kamu kurumları niteliğindeki hizmet alanlarıdır” şeklinde açıklamalarda bulunarak bu kurumun çalışmalarının öğrenciler tarafından bilinmesi ve takip edilmesini temennisinde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise programa dair şunları söyledi: “Her zaman her etkinlikte olduğu gibi Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın İsmail Akçay bugün de bizleri yalnız bırakmadı. Kendisine teşekkür ediyorum. Ülkemiz, demografik yapısı gereği hızla yaşlanmaktadır. Bu nedenle de siz gençler bizim için birçok sebebin yanında gelecekte de sayılarınız daha da azalacağı için çok kıymetlisiniz. Bu kıymet sadece sayılarla ilişkili değil aynı zamanda nitelikli, donanımlı yetişmeniz açısından da önemlidir. Bizim kuşağımıza göre çok şanslınız. Doğru iş yapmanın en kolay yollarından birisi tecrübelerden yararlanmaktır. Bugün tecrübeler sizlerle birlikte, sınavlarınız yaklaşıyor. Aklınızın bir köşesinde dersleriniz var. Ama onlardan daha büyük katkılar sağlayacak bir etkinliktesiniz. Çünkü kafanızda oluşan soru işaretleri bu etkinlikte tecrübeli kişileri dinledikten sonra ‘ben de yapabilirim’ diyeceksiniz. Üniversitemizin 2024 yılı ilk etkinliği ama yıl boyunca etkinliklerimiz devam edecektir. Üniversitemiz geçen yıl birçok bilimsel etkinliği gerçekleştirdi. ‘4. Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu’ Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi. ‘5. Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu’nu da Ekim ayı içerisinde Bayburt Üniversitesi ev sahipliğinde birlikte yaptık. 11 Ağustos’ta ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında Gümüşhane’de Turizm’ konulu bir sempozyum etkinliği gerçekleştirdik. Türkiye’nin Madencilik alanındaki tek Üniversitesi olan Gümüşhane Üniversitemiz 4 Aralık Dünya Madenciler Günü olmasından dolayı deprem konulu ‘Türkiye’nin Deprem Gerçeği’ panelini gerçekleştirdik. Etkinliklerimiz 2024 yılı içerisinde hız kesmeden devam edecektir. Sizlerden bu etkinliklerden faydalanma isteklerinizi bu yıl da sürdürmenizi arzu ediyoruz.

Bu vesileyle de desteklerinden dolayı Trabzon TEKNOKENT Genel Müdürü Gürbüz Odabaşı’na etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen Üniversitemiz Teknoloji ve Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Enver Akaryalı’ya, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ferkan Sipahi’ye, İstanbul’dan etkinliğe gelen misafirlerimize ve öğretim üyelerimize teşekkür ediyorum.”

Rektör Zeybek’in konuşmasının ardından Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen halk oyunları gösterisi ile programa Türkiye’nin ilk blockchain alanında kitap yazmış olan Mercek Teknolojinin kurucularından Ahmet Usta’ya Blockchain Teknolojisi konulu konuşması ile devam edildi. Ahmet Usta “Blockchain Nedir ve Ne İşe Yarar?, Blockchain Kültürü ve Geleceği, Sanal ve Kripto Paralar Nerede Yer Alıyor?” konuları hakkında bilgiler verdi.

Teknokent destekleri ve Teknokent ekosisteminin katma değerleri hakkında TTO Uzmanı Dr. Seda Muhsir Hatipoğlu ile TTO ve Finans Uzmanı Yasemin Keskin bilgiler verdi. Programın son aşamasında “İlham Verici Girişimcilik Örnekleri ve Bu Yolculuklarında Çıkan Zorluklar” konulu konuşmalarını Teknar Teknoloji kurucularından Gökhan Akyol, Vawttürk Enerji kurucularından İbrahim Hakkı Şenol, Minty Yazılım kurucularından Arş. Gör. Mehmet Emin Kobya, Deya Soft kurucularından Doç. Dr. Sefa Yalvaç, Fezari Teknoloji kurucularından Abdullah Ökmen ve Mercek Teknoloji’nin kurucularından Ahmet Usta tarafından panel programında ele alındı.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir