Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane Üniversitesinde “Metaverse ve Yapay Zeka” Konuşuldu

Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yazılım Mühendisliği bölümü aracılığıyla düzenlenen “Metaverse ve Yapay Zekâ” başlıklı konferansa Türkiye Düşünce Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Taşkın Koçak konuşmacı olarak katıldı.

Gümüşhane Üniversitesinde “Metaverse ve Yapay Zeka” Konuşuldu
52 views
26 Nisan 2024 - 20:30

Gümüşhane Üniversitesi Dr. Mustafa Çalık Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek yaptı.

 

Metaverse ve Yapay Zeka’nın geleceğin en önemli konularından birisi olduğunu dile getiren Rektör Zeybek konuşmasını; “Hali hazırda gelişim hızını takip etmekte hem dev şirketlerin hem de üniversitelerin zorlandığı bir konudur. İnsanlık tarihi aynı zamanda gelişim tarihidir. Hepimizin çok iyi bildiği ateşin icadından hayvanların evcilleştirilmesine, tekerleğin icadından ilk alfabenin bulunmasına kadar birçok önemli süreç yaşanmıştır. Hiç kuşkusuz gelişimler insanlık tarihinin önemli dönüm noktalarıdır. Bugün konuşacağımız konu öyle büyük ve önemli bir konu ki hızına yetişmek mümkün değil. Son beş yılda yapay zekâ ile ilgili gelişmeler insan zihninin yapabileceği işleri programlanmış özel algoritmalarla makineler aracılığıyla yapılması olarak tanımlanır. Yapay zekâ hayatın her alanında izlerini hissettirmeye başladı. Elimizdeki akıllı telefonlardaki uygulamalardan tutun da arama motorlarındaki fotoğraflar, anlık çevirilere kadar hayatın her alanında görüyor ve kullanıyoruz. Özellikle Madencilik alanında ihtisas üniversitesi olarak Madencilik sektöründe, sağlık sektöründe çok önemli katkıları olmaktadır. Bu teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmamak lazım, birçok ülke yapay zeka alanında bakanlık kurdular. Ülke olarak Cumhuriyetin ikinci yüzyılını yaşıyoruz. Bizim 2053 ve 2071 gibi hedeflerimiz var. Artık bölgesel güç odağı olan bir ülkeyiz. Küresel güç odağı olma yolunda hızla ilerlemekteyiz. Bu süreçte savunma sanayi başta olmak üzere yapay zeka ile ilgili gelişmeleri ve yenilikleri de kaçırmamamız gerekiyor. Konu bu saydığımız sebepler ve daha birçok sebeplerden dolayı çok önemlidir. Türkiye’de üniversitelerimizi gezerek ülkemizin bu yarışta geri kalmaması için birikimleriyle aydınlatmaya çalışan değerli konuğumuz Türkiye Düşünce Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Taşkın Koçak beye bu vesileyle de katkı ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde sürdürdü.

Rektör Zeybek’in konuşmasının ardından “Mataverse ve Yapay Zekâ” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Taşkın Koçak konferansta insanlığın geleceğinde yaşanacak kültürel dönüşümü ve Metaverse’in hayatın temel niteliklerini anlattı.

Dr. Mustafa Çalık Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Koçak, Metaverse ve yapay zekâ üzerindeki çalışmaları ve yazılım teknolojileri ihraç eden firma girişimini detaylandırarak katılımcılara ışık tuttu. Artırılmış Gerçeklik (AR), Sanal Gerçeklik (VR) gibi kavramlar ekseninde yükselen Metaverse’in tarihini ve kullanıcı deneyimini örneklerle anlatan Koçak, yapay zekânın eğitim, tıp teknolojileri ve diğer alanlarda nasıl bir dönüşüm getireceğini vurguladı. Koçak sunumunda eğitim, sosyal, eğlence, turizm, spor, iş dünyası, sanayi, finans ve sağlık başta olmak üzere birçok alanda Metaverse kullanımıyla ilgili örnekler aktardı. Metaverse kavramının, 2021 yılının ekim ayında Mark Zuckerberg tarafından dünyaya açıklandığını belirten Taşkın Koçak, Citibank’ın 2030 yılı tahminlerine göre Metaverse kullanıcı sayısının 5 milyar, ekonomik büyüklüğünün ise 13 trilyon dolara ulaşacağını ifade etti. Metaverse’nin günümüzün bir gerçeği ve vazgeçilmezi olduğunu ve Metaverse ile ilgili hazırlıkların yapılması gerektiğinin altını çizen Koçak, yapay zekâyı “insanın zeki çocuğu” olarak tanımlayarak gelecekteki toplumsal ilişkileri ve teknolojiye bilinçli entegrasyonun önemini vurguladı. Salonda bulunan öğrencilere sorular yönelten Koçak; “Sanal dünyalarda öğrenci ve öğretmenler gerçek zamanlı olarak etkileşime geçebiliyor. Deneyimsel öğrenme fırsatları sunan eğitim ortamları yaratan Metaverse, günümüzün bir ve vazgeçilmezidir. Metaverse ve Yapay zeka sayesinde, dünya çapında daha fazla öğrenciye yüksek kaliteli eğitim imkanları sunulabilecektir” dedi.

Kendisine yöneltilen soruları sektörel bakış açısıyla yanıtlayarak konuşmasını tamamlayan Koçak’a, etkinliğin sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek tarafından hediye takdim edildi.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir