Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Zeybek’ten Sarıkamış Şehitlerini Anma Günü mesajı

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek Sarıkamış Şehitlerini Anma Günü kapsamında bir mesaj yayımladı.

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Zeybek’ten Sarıkamış Şehitlerini Anma Günü mesajı
230 views
07 Ocak 2023 - 15:51

Rektör Zeybek mesajında şu ifadelere yer verdi;

“22 Aralık 1914’te başlatılan ve yakın tarihimizin en hüzünlü hadiselerinden birisi olan Sarıkamış Harekâtı’dır. Rus işgali altındaki Kars, Ardahan ve Batum’u geri alarak Rus kuvvetlerinin Doğu Anadolu’yu işgalini engellemek amacıyla başlatılan ve canını dişine takıp imanıyla, inancıyla, azmiyle yılmadan vatan toprağı için mücadele eden ecdadımıza zorlu hava koşulları geçit vermemiş ve binlerce vatan evladı, düşmanla karşı karşıya gelemeden Allahuekber Dağları’nda şehit olmuştu. Üzerinden 109 yıl geçmesine rağmen bu vahim hadisenin acısı halen içimizde yer almaktadır. Şartların zorluğuna rağmen yollarından dönmeyi asla düşünmeyen ve vatan uğruna canını feda eden Sarıkamış şehitlerimizin bu kahramanlığı hiçbir zaman unutulmayacak ve gelecek nesillerce de saygı ve minnet duyguları ile hatırlanacaktır.

Bu vesileyle 22 Aralık 1914 tarihinde başlayan ve on binlerce askerimizin donarak şehadete eriştiği Sarıkamış Harekâtı’nın 109’uncu yıldönümünde Aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.”
timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir