Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane Üniversitesi ‘İnsan Kaynakları Forumu’nda

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul İnsan Kaynakları Forumu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleşti.

Gümüşhane Üniversitesi ‘İnsan Kaynakları Forumu’nda
148 views
19 Aralık 2023 - 14:05

Toplum 5.0 temasıyla gerçekleşen bu yılki etkinliğe Gümüşhane Üniversitesini temsilen Kariyer Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Özcan katıldı. İlki 2022 yılında 26 ülkeden 3 binden fazla profesyonelin katılımı ve “Yeni Yüzyılın Yetenek Üssü” mottosu ile düzenlenen İstanbul İnsan Kaynakları Forumu’nun ikincisi İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kamu kurumlarının, özel sektör kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve akademi camiasının insan kaynakları profesyonelleri ve uluslararası çatı kuruluşların temsilcilerini bir araya getiren Forum’un bu yılki teması “Toplum 5.0” (İnsan Merkezli Toplum) olarak belirlendi. Forumun açılış konuşmasını Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay yaptı. 5 yıl önce kurulan insan kaynakları ofisinin gerçekleştirdiği projeler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Salim Atay, endüstri devrimlerinin teknolojiyi öne çıkarmasıyla birlikte herkeste endüstri 5.0 beklentisi varken, insanın daha önemli olduğu yaklaşımının ortaya çıkardığı toplum 5.0 konusunun öne çıktığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dijitalleşme ve çığır açan teknolojinin etkisiyle hem günlük hem de iş hayatının dönüştüğüne atıfta bulunarak, teknolojik ilerlemelerin işgücünün dinamiklerini değiştirerek yeni yetkinliklerin kazanılmasını gerekli kıldığının altını çizdi. Yılmaz, insan kaynakları birimlerinin bugünkü toplumun ihtiyaçlarına bakmak yerine gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçları şimdiden tespit etmeye dönük çalışmalar yapması gerektiğine işaret etti. Kalkınma, gelişme ve modernleşmenin insan için ve bunları gerçekleştirenin insan olduğunu ifade eden Cevdet Yılmaz, amaç ve aracın insan olduğuna işaret ederek, insanı merkeze alan toplum 5.0 perspektifini benimsediklerini “İnsan odaklı Türkiye modeliyle çalışmalarımızı yürütmekteyiz” sözleriyle ifade etti.

Teknolojik gelişmelerin, toplumsal değişimlerin ve ekonomik dönüşümlerin bir araya gelerek yeni bir toplumsal düzen oluşturduğunu dile getiren Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek düzenlenen program hakkında şunları söyledi: “İstanbul İnsan Kaynakları Forumu’nun ‘İnsan Merkezli Toplum’ perspektifini benimsemesi, iş dünyasının ve toplumun temelini insan olarak görmesini ifade etmektedir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’ın dijitalleşme ve teknolojinin etkisiyle ilgili ifadeleri, işgücünün dinamiklerinin değiştiğini ve yeni yetkinliklere odaklanılması gerektiğini vurgulamaktadır. Hızla değişen teknolojik ortam, sürekli öğrenme ve yetenek geliştirme gerektirir. Bu sürece ayak uyduramayanlar, işsizlik veya iş gücü piyasasında dezavantaj yaşayabilirler. Bu noktada, Gümüşhane Üniversitesi olarak, öğrencilerimizi bu değişime hazırlamak, onlara gerekli yetkinlikleri kazandırmak ve toplumun ihtiyaçlarına uygun bir şekilde yetiştirmek gibi çok çeşitli sorumlulukların içerisindeyiz. Biz de üniversite olarak, bu perspektifi benimseyerek, insan odaklı bir eğitim anlayışıyla hareket ediyoruz. Öğrencilerimizin mezun olduktan sonra sadece iş dünyasına değil, aynı zamanda topluma da katkı sağlayacak bireyler olmalarını hedefliyoruz.

Bu vesileyle de etkinliğe katılan Kariyer Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Ali Özcan’ı kutluyor, etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir