Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’ne En İyi Makale Ödülü

Ülkemizin üniversite, özel sektör ve kamu kuruluşlarının karayolu ve karayolu ulaşımı ile ilgili mensuplarını bir araya getirerek aralarındaki işbirliğini güçlendirmek ve uluslararası kuruluşlar ile olan ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan Yollar Türk Milli Komitesi’nin 2023 yılında “YTMK Ödül Yönetmeliği” kapsamında düzenlediği yarışma sonuçlandı.

Gümüşhane Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’ne En İyi Makale Ödülü
168 views
15 Mayıs 2024 - 15:00

10 adet doktora tezi, 5 adet yüksek lisans tezi, 24 adet bildiri ve makale, yönetmelik gereği Yönetim Kurulunca oluşturulan; “Değerlendirme Kurulu” tarafından değerlendirilmesi sonucunda 1 adet doktora tezine, 1 adet yüksek lisans tezine ve 3 adet makale/bildiriye ödül verilmesine karar verildi.

YÖK yasası ile kurulan ve faaliyetlerini Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde yürüten bir kuruluş olan Yollar Türk Milli Komitesi’nin düzenlediği yarışmada Gümüşhane Üniversitesinden Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Geoteknik Anabilim Dr. Öğr. Üyesi Kaşif Furkan Öztürk, Prof. Dr. Tufan Çakır ve Mekanik Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Onur Araz’ın, “Soil Dynamics and Earthquake Engineering (Q1)” dergisinde yayımlanan “A comparative study to determine seismic response of the box culvert wing wall under influence of soil-structure interaction considering different ground motions” isimli araştırma makalesi, “Makale/Bildiri Dalında” YTMK 2023 yılı ödülünü almaya hak kazandı.

Alınan başarı hakkında değerlendirmelerde bulunan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden değerli öğretim üyelerimiz, Üniversitemiz adına gurur verici bir başarı elde ettiler. Akademisyenlerimiz yaptıkları bu önemli çalışma ile Üniversitemizin adını uluslararası alanda duyurmayı başardılar. Yollar Türk Milli Komitesi’nin düzenlediği bu prestijli yarışmada ödül kazanmak, yapılan araştırmanın niteliğinin ve öneminin bir göstergesidir. Bu başarı sadece akademik camiamızı değil, aynı zamanda ülkemizin altyapı ve mühendislik alanındaki potansiyelini de ortaya koyuyor. Öğretim üyelerimizi aldıkları ödülden dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Haberin detaylı bilgisine aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://www.ytmk.org.tr/duyurular/ytmk-2023-yili-odul-yarismasi-sonuclari-aciklandi

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir