Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Akreditasyon Programı

İletişim Eğitimi Değerlendirme Akreditasyon Kurulu (İLEDAK) tarafından 16-19 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda 2 yıllığına akredite edilen Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nün birinci öğretim ve ikinci öğretim programları için iç ve dış paydaşlara yönelik teşekkür programı düzenlendi.

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Akreditasyon Programı
66 views
07 Haziran 2024 - 17:00

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen etkinlik programına Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ferkan Sipahi ve Prof. Dr. Günay Çakır, GTSO Başkanı İsmail Akçay, GÜSİAD Gümüşhane Şube Başkanı Murat Akçay, Gümüşhane Gazeteciler Cemiyet Başkanı Sezai Köprülü, Gazeteci ve Yazar Yusuf Sadık, Hüseyin Çelik ile akreditasyon süreci iç ve dış paydaşları katıldı.

Gümüşhane Üniversitesinde akredite olmayı başaran ilk fakülte olan İletişim Fakültesi’ni tebrik eden Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek etkinlikte yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Küreselleşme kalite kavramını hayatımızın her alanına dahil etmiş oldu. Kaliteden bütün kurumlar ve birimler hissesine düşen payı aldı. Kuşkusuz bu payı alması gereken en önemli kurumların başında eğitim kurumları geliyordu. Üniversiteler de birer Yüksek Öğretim Kurumları olarak kalite süreçlerine dahil olmaya başladılar. 2015 yılında Yüksek Öğretim Kalite Kurulu, Kalite Güvence yönergesiyle bu sürece başladı. Üniversitelerimiz bir taraftan bağımsız akreditasyon kuruluşları tarafından diğer taraftan da Yüksek Öğretim Kalite Kurulumuz tarafından kalite süreçlerinde denetleme işlemlerini hızlandırdılar.

Gümüşhane Üniversitesi olarak yeni kurulmuş bir üniversite olmamıza ve kuruluş süresi itibariyle henüz emekleme sürecinde olan bir üniversite olmamıza rağmen, kalite süreçleriyle ilgili hazırlıkları arkadaşlarımız yerine getirmeye başladılar. Bu konuda da diğer birçok konuda olduğu gibi Üniversitemiz bünyesinde ilk akredite olmayı başaran ve bizim dış yüzümüz, gülen çehremiz İletişim Fakültesi yine bayrağı kimseye bırakmadı. Sadece kalitede değil, hız ve üretkenlikte de İletişim Fakültemiz diğer fakültelerimiz arasında önde gidiyor. Bütün birimlerimizi bu tatlı rekabetin içerisinde görmeyi arzu ediyoruz.

İlk dört yıllık görev dönemimizin akabinde Üniversitemizin iki noktadaki eksiğini fark etmiştik. Bunlardan bir tanesi uluslararasılaşma bir diğeri de kalite ve akreditasyon süreçleriydi. Gelinen noktada ilk hedefimizi başardık, ikinci hedefimiz de giderek tamamlanmaya doğru ilerliyor.

Üniversitemizde ilk akredite olan Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü Üniversitemiz için bir başka kapının da aralanmasına yol açtı. Zira bu yıl YÖK’ün aldığı karar ile üniversitelerde akredite olan bölüm/program olmaması durumunda lisansüstü eğitime öğrenci alınamayacaktı. Bu yönüyle de söz konusu başarı hem Üniversitemiz hem de şehrimiz için bir katma değer üretmiştir.

Akredite olmuş olan İletişim Fakültemizin Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü süreç içerisindeki tecrübelerini bütün birimlerimizle paylaşarak emsal temsil edeceklerdir. Mezun olacak sevgili öğrencilerimiz artık akredite olmuş birim mezunu olma imkânına sahip olacaklar. Bu nedenle Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümümüz başta olmak üzere ben inanıyorum ki fakültemizin diğer aktif olan Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü ve Gazetecilik bölümü de akreditasyon süreçlerini tamamlayacaklardır. Öğrencilerimizin de geleceğe eğitim öğretim faaliyetleri dışında bu tür akredite süreçleri ile yarın yarışabilecekleri nitelikli gençlerin arasında katılmaları gibi bir fırsat olacak bize. Sürecin ne kadar zor ve meşakkatli olduğunu kıymetli görüyoruz. Ama şunu da biliyoruz ki gaye olmadan gayret olmuyor. Hedef koydu fakültemiz ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümümüz, bu hedefe de o gayretlerle ulaşmış oldular. Bu vesileyle de başta Dekanımız Prof. Dr. Gülsüm Çalışır’ı ile süreçte görev alan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve hassaten iç ve paydaşlarımızı bu sürece katkılarından dolayı gönülden tebrik ediyor, her birine teşekkür ediyorum. Üniversitemizin kuruluşundan bu güne kadar katkı sunan emek gösteren herkesi hayırla yad ediyor, minnetle anıyorum.”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Günay Çakır ise süreci başarıyla tamamlayan İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümünü tebrik ederek başarılar diledi.

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünün gurur günü olduğunu dile getiren İletişim Fakültesi Dekanı ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülsüm Çalışır akreditasyon süreci ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Üniversitemiz bünyesinde ilk akreditasyon Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümümüze verildi. Bölümümüzün söz konusu süreci daha sağlıklı ve sürdürülebilir yürütebilmesi için destek aldığı iç ve dış paydaşları oldu. Bu paydaşlarımızın değerli katkıları çok kıymetliydi. Yaklaşık üç yıl süren bir çalışmanın sonucunda bu akreditasyon belgesi bizlere verildi. Bu çalışmamız kolay olmadı; çünkü ekip ruhu oluşturabilmek ve bunu sürdürülebilir kılmak hakikaten zor ve zaman alıcı bir süreç. Sonuçta bunu başarmış olarak karşınızda bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. İLEDAK da bizim çalışmalarımızı değerlendirdi ve verdiği bu belge ile başarımızı taçlandırdı. Bu anlamda farkındalık yaratmış olmanın haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Akreditasyon çalışmalarımız kapsamında bugün burada bulunmayan sektör ve akademik dış paydaşlarımızı da kısaca sizlere hatırlatmak isterim. Akademik dış paydaşlarımız İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı ve Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yetkin, Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Raci Taşcıoğlu, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mesude Canan Öztürk ve 19 Mayıs Üniversitesi iletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Recep Yılmaz’dan oluşuyor. Sektör dış paydaşlarımız arasında ise Türkiye’nin 1972’de kurulan ilk Halkla İlişkiler Derneği olan Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD)’in Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri bulunmakta. Bu bizim için çok kıymetlidir. Sektör dış paydaşlarımızdan  TÜHİD Yönetim Kurulu Başkanı İpek Özgüden Özen, Kurul Üyeleri TIME Public Relations Ajans Başkanı Sevda Solak, Denove PR Ajans Başkanı Serhat Özkütükçü, Pozitif PR Ajans Başkanı Serap Şahin Durak bizlere yardımcı oldular. Sektör ve akademik dış paydaşlarımızla zaman zaman görüntülü toplantılar yaptık, kendilerini görüşlerini aldık.

Diğer yandan sektör iç paydaşlarımızla da sıklıkla bir araya geldik. En çok nazımızı çeken Gümüşhane’deki paydaşlarımız oldu elbette. GTSO Başkanı İsmail Akçay, GÜSİAD Gümüşhane Şube Başkanı Murat Akçay ve Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü’nün bizim her daim yanımızda olduğunu biliyoruz.

Her bir iç ve dış paydaşımızın yolda yürürken uzattığımız eli tutma noktasında gösterdikleri hassasiyet bizim için oldukça kıymetlidir. Bizim önümüzde örnek alabileceğimiz kimse yoktu, o yüzden bu noktaya gelinceye kadar deneme yanılma yöntemiyle yol yürük ve çok emek verdik. Süreç hakikaten sancılıydı; ama önemli olan zoru başarmaktır. Hepimizin bildiği gibi başarı aslında kararlılıkla gelir ve bilmeliyiz ki kayayı delen suyun gücü değil, kararlılığı ve sürekliliğidir. Biz de azimle çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam ettik ve ekibimizi bu yolda hep taze tutmaya çalıştık. Bugün geldiğimiz noktada neticeden çok mutluyuz. Sağ olsun bütün bölüm personellerimiz, çalışma arkadaşlarımız ve öğrencilerimiz her zaman yanı başımızda oldu. Tabi ki başta Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Halil İbrahim Zeybek’in bizi ‘Özellikle Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünüzü akreditasyon çalışmalarına başlamak için seçiyorum. Bu çalışmayı sizin önderliğinizde yürüyelim, bölümünüzün akredite olması ile Üniversitemizde bir kapının aralanmasını istiyorum’ diyerek bizi sürekli motive etmesiyle bu yolculuğa başladık. Bugün başarıyla tamamladığımız bu yolculukta bizleri yalnız bırakmadıkları için protokol üyelerine ve bütün ekibime teşekkür ediyorum.”

Programda gerçekleşen konuşmaların ardından akreditasyon süreçlerinde katkıda bulunan akademik, idari personel ve öğrenciler ile iç ve dış paydaşlara teşekkür belgeleri takdim edildi. Program, toplu fotoğraf çekimiyle birlikte sona erdi.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir