Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane Üniversitesi DOKKAF’ta

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) tarafından organize edilen ve Gümüşhane Üniversitesinin de paydaşı olduğu Doğu Karadeniz Kariyer Fuarı (DOKKAF’24) başladı.

Gümüşhane Üniversitesi DOKKAF’ta
43 views
09 Ocak 2024 - 15:30

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda, KTÜ ev sahipliğinde,  Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Biyoteknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen 4. Doğu Karadeniz Kariyer Fuarı açılışına Gümüşhane Üniversitesi öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

200’den fazla sektör temsilcisinin gençlerle bir araya geldiği ve 6 üniversitenin katılımı ile düzenlenen fuarın açılış konuşmasında KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, 12 bin kişi şimdiden kayıt yaptırdığını ve bu rakamın 15 binin üzerine çıkmasını beklediklerini söyledi.

Kamu Başdenetçisi Av. Şeref Malkoç ise konuşmasında; “Sağlıktan spora, hukuktan ekonomiye, ulaştırmadan saniyeye, bilimden teknolojiye, eğitime varıncaya kadar çok büyük mesafeler alındı. Bu gelişmelerin en önemli alanı eğitim oldu. ARGE’ye ayrılan pay, araştırma ve geliştirmeye ayrılan pay 1,2 milyar dolardan 10 kat artarak 2023 yılında 10 milyar dolara ulaştı. Özellikle de sayısı 76’larda olan ve 40 ilde olan üniversiteler, 81 ilde ve sayıları 208’e ulaştı. Bu anlamda 150 bin akademisyenle Türkiye, çok önemli bir noktaya geldi. ARGE sayısı 1295’e, tasarım merkezi sayısı 329’a, Teknopark sayısı 5’lerden 101’e ulaştı. Bugün itibarıyla TÜBİTAK’ın destek verdiği proje sayısı 31 bine ulaştı. Yine TÜBİTAK’ın destek verdiği akademisyen sayısı binden 57 bine ulaştı. Türkiye’deki bu muazzam gelişmeler, bilim alanındaki gelişmeler, sanayiyle bilimi çok etkiledi. 5 Ocak 2024’te Savunma Sanayi Başkanlığı ile YÖK arasında yeni bir protokol imzalandı. Bu protokol, üniversite hocalarımızın savunma sanayi alanında faaliyet gösteren bilimlerde ve kuruluşlarda daha etkin görev almasının önünü açıyor. Bu anlamda bilimde, teknolojide, yapay zekâda yeni bir çığır açılacağına inanıyorum” sözlerine yer verdi.

Fuarın açılışı töreninde Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi ile KTÜ Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hülya Kalaycıoğlu’da fuara dair konuşmalar gerçekleştirdiler. Açılış töreninde fuara katkıda bulunan sektör temsilcilerine ve sponsorlara plaket takdim edildi. Halk oyunları ekiplerinin yöresel gösterilerini sergilediği fuarda, protokol üyeleri stantları gezerek öğrencilerle sohbet etti.

Üniversite mezunları ve öğrenciler için staj imkânı bulabilecekleri fuar hakkında Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Türkiye’nin önde gelen firma ve kurumlarının İnsan Kaynakları ve İşe Alım Uzmanları ile birebir görüşmelerini sağlamayı hedefleyen ve Üniversitemizin de paydaşı olduğu fuara öğrencilerimizle beraber katılım sağladık. Öğrencilerimiz firmaların stantlarını gezerken bilgi alabilecek, birçok firma ile görüşerek iş ve staj yeri bulma fırsatı yakalayacak. İki gün boyunca öğrencilerimiz ve mezunlar DOKKAF’24 kapsamında düzenlenecek olan etkinliklere ücretsiz bir şekilde katılım sağlayabilecek. Üniversitemiz Kariyer Merkezi, Mezun Öğrencileri Koordinatörlüğümüz ve birimlerimizdeki öğrenci temsilcilerimiz bu noktada öğrencilerimizi fuarlara hazırlık noktasında yardımcı olmaktadır.

Öğrencilerimizden temennimiz kendi bölümlerine veya ilgi duydukları bölümlere ilişkin stantları gezerek bilgi almaları ve geleceklerine yeni adımlar atmalarıdır. Bu vesileyle de Fuarda öğrencilerimize rehberlik ederek yardımcı olan Üniversitemiz Kariyer Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Özcan, Mezunlarla İletişim Koordinatörü Doç. Dr. Ersin Diker ve kariyer temsilcisi hocalarımızı kutluyorum. Fuarın düzenlenmesinde emeği geçenleri ve öğrencilerimizin fuar alanına sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlayan başta Gümüşhane Valimiz Sayın Alper Tanrısever ve Belediye Başkanımız Sayın Ercan Çimen olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.”

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir