Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Törenindeydi

“2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.

Gümüşhane Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Törenindeydi
261 views
11 Ekim 2022 - 15:32
Toplu akademik yıl açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve devlet erkânının yanı sıra bakanlar, YÖK üyeleri, ilgili kurum başkanları, büyükelçiler ve bütün üniversite rektörleri, öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Gümüşhane Üniversitesinden Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ile birlikte İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Yılmaz, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Pınar Hayaloğlu, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülsüm Çalışır, Gümüşhane Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Selçuk Alemdağ, Torul Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Tahsin Bostancı katılırken öğrencilerimizden de İletişim Fakültesi öğrencisi Pınar Kuru ile Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencisi Berkay Karayılan katıldı.

Törende ilk olarak Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı müzik dinletisi yapıldı. Ardından “Yükseköğretim” başlıklı Türk yükseköğretiminin gelişimini ve şu anki mevcut durumunu anlatan bir video gösterimi gerçekleştirildi.

Üniversitelerimizin 2022-2023 akademik yılının ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasına başlayan YÖK Başkanı Erol Özvar, COVID-19 salgınının şiddetinin dindiği bu dönemde üniversitelerimizde eğitim-öğretim faaliyetlerinin yüz yüze yapılması kararını aldıklarını ve uygulamaya koyduklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’de yükseköğretim kurum sayısında önemli bir artış yaşandığını ve üniversitesiz ilimizin kalmadığına dikkat çeken Özvar; “Ülkemizin her ilinde bir üniversitenin kurulması, Türkiye’nin yükseköğretim kapasitesini genişletmiş ve böylelikle vatanın dört bir yanından, daha fazla sayıda öğrenci yükseköğretime erişebilmiştir. Ülkemizde son 20 yılda yükseköğretim imkânlarının çoğalması, yeni üniversitelerin açılması ve kontenjanlardaki düzenlemeler ile yükseköğretime ulaşımda kayda değer artışlar gerçekleştirilmiştir. Yükseköğretim Kurulu olarak, ortaöğretimlerini tamamlayan ve okumak isteyen gençlerimizin yükseköğretime erişiminin artırılması, şüphesiz öncelikli misyonlarımız arasında yer almaktadır.” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda, bugüne kadar eğitime ve yükseköğretime sağlamış olduğu cömert desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tüm üniversiteler adına bir kez daha teşekkür eden YÖK Başkanı Özvar, yükseköğretimin ülkemiz için her zaman stratejik ve hayatî bir öneme sahip olduğunu bilerek, yeni dönemde geleceğe umutla bakan öğrencilere başarılar diledi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise gençlerin yüksek öğretime erişimini kolaylaştırmak için devletin tüm imkanlarını seferber ettiğini belirtti.
Geçmişte Güneydoğu’ya ve Doğu’ya hocaların nasıl gideceği konusunda sıkıntı yaşandığını hatırlatan Erdoğan, havalimanı sayısının 26’dan 59’a çıktığını, Muş’a, Kars’a, Ağrı’ya uçakla gidilebildiğini ve bir sıkıntı kalmadığını söyledi.
Mevcut yükseköğretim yurtlarının taleplere cevap verebildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan ; “Şu anda 850 bin öğrenci kapasiteli yurtlarımız var ve ihtiyaçlara rahatlıkla cevap verir durumdalar. Modern yurt binalarımız bütün bunlarla beraber üniversitelerimiz hepsi birbirinden güzel. Dünyaya örnek gösterebileceğimiz altyapısıyla her şeyiyle üniversitelerimiz var. Ortaöğretimde okullarımız var. Buralara geldik. Attığımız adımlarla Türkiye ve Türk üniversitelerine yakışmayan bu kötü manzaraya biz son verdik” değerlendirmesini yaptı.

Üniversitelerde 2002’de 9 bin olan profesör sayısının 31 bine, 5 bin olan doçent sayısının 18 bine çıktığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam akademik personel sayısının da 70 binden 184 bine ulaştığını bildirdi. Geçen hafta OECD tarafından yayımlanan rapora göre, Türkiye’nin son 20 yılda 25-34 yaş arası yükseköğretim mezun oranını yüzde 348 artırarak oran itibarıyla ilk sırada yer aldığını dile getiren Cumhurbaşkanımız; “20 yıl önce 18-22 yaş aralığındaki gençlerin yükseköğretimde net okullaşma oranının yüzde 13 civarındayken bugün aynı rakam yüzde 45’e ulaştı. Bunun bir sonucu olarak üniversite mezun sayımızın 2022 yılı itibarıyla toplam 13 milyon 266 bine ulaşmasından da iftihar ediyoruz, memnuniyet duyuyoruz. Türkiye bu gelişimi sağlıyorsa atılan bu adımlarla sağlıyor. Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız, yoksa yaya kalırsınız. Bu duygularla tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize ülkemiz için hayırlara vesile olacak verimli bir eğitim öğretim yılı diliyorum. Hepinize en kalbi sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından, YÖK tarafından “bireysel, kurumsal, özel alan ve özel” olmak üzere dört kategoride verilen “YÖK 2022 Üstün Başarı Ödülleri” de sahiplerini buldu.

Gerçekleştirilen törene katılan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Yeni bir akademik yıl yeni umutlar ve yeni başlangıçlar demektir. Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde gerçekleştirilen yeni toplu akademik yıl açılış törenine katılmaktan hayli mutlu olduk. Ülkemizin kalkınmasına hız kazandıracak bilimsel ve katma değerli bilgiler üretme gayesinde olan Üniversiteler olarak her daim çalışma azmi içerisinde bulunacağız. Gümüşhane Üniversitesi olarak YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’ın konuşmasında da dile getirdiği başta ‘Türk Yükseköğretim Sisteminde Büyük Veri Projesi’ ve ‘Büyük Veri Sertifika Programı’ başlıklı projeler ile diğer projelerin yükseköğretimimize büyük katkılar sunacağına inanıyor ve destekliyoruz. Umuyoruz ki yeni akademik yıl Üniversitemizin, ilimizin ve ülkemizin büyük kazanımlar elde edeceği büyük başarıların kapılarının aralanacağı bir yıl olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle birlikte 2022-2023 Akademik yılının başta üniversitemiz ve Gümüşhane ilimiz olmak üzere ülkemize, bilim camiamıza, akademisyenlerimize ve öğrencilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir