Gümüşhane Ticaret İl Müdürü Yaşar’dan Ahilik Haftası Mesajı

Gümüşhane Ticaret İl Müdürü Mürsel Yaşar, Ahilik Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

Gümüşhane Ticaret İl Müdürü Yaşar’dan Ahilik Haftası Mesajı

Gümüşhane Ticaret İl Müdürü Mürsel Yaşar, Ahilik Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

”Toplumlar modernleştikçe kıymeti daha iyi anlaşılan Ahilik, insanlığın önüne yeni açılımlar sunan, eskimeyen bir sistemdir. Ahi Evran-ı Veli, Ahiliği şöyle tarif etmektedir: “Ahi; her ortamda ve her çağda, denge ve düzen tutturan, dağıtan değil toparlayan, yıkan değil yapandır.” Anadolu toprakları, Ahilik gibi kendinden sonraki zamanları aydınlatan, etkileyen, biçimlendiren bir hayat üslubunu ortaya çıkarmıştır.

Ahilik, Anadolu’ da birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin mayasını oluşturmuş, 13’üncü yüzyıldan 19 uncu yüzyıla dek Anadolu’da Balkanlarda ve Türkistan’da yaşayan Türk Halkının sanat ve meslek alanında yetişmesini ve ahlaki yönden gelişmesini sağlamıştır. Ecdadımız; kadınıyla erkeğiyle, yüzyıllardır Ahiliği canlı tutup yaşatarak ülkemize ve tüm insanlığa büyük bir hizmette bulunmuştur. Ticari ve toplumsal hayatta, iş ve meslek ahlâkında dürüstlük, güvenilirlik, başkasının hak ve hukukuna saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma, birlikte hoşgörüyle yaşayabilme, Ahiliğin temel kurallarıdır. Bu kurallara dayanan Ahilik Teşkilatı, yüzyıllarca karşılıklı dayanışma, sevgi, saygı, hoşgörü ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve sanatkâr yetiştirmiştir.

Ahi Teşkilatları, çalışma hayatının yanı sıra sosyal hayatın gelişmesine de katkı sağlamıştır. Ahilik sadece iktisadi hayatı yönlendiren bir kurum olmanın ötesinde, temelinde vatan ve millet sevgisi bulunan Türk Milletine has sosyo-ekonomik bir sistemdir. Kardeşlik ve dayanışma ekseninde asırlardan beri bize yol gösteren Ahilik anlayışı, ülkemizin 2053 ve 2071 hedeflerine ilerleyişine de eşlik edecektir.

Tarihimizden devraldığımız Ahilik kültürünü ihya etmek ve geleceğimizi bu değerlerle inşa etmek hepimizin sorumluluğudur. Kovid-19 salgını, sağlık, ekonomi, deprem felaketi ve diğer alanlarda tüm insanlığın sınandığı dönemlerde, dayanışma ve yardımlaşma üzerine inşa edilen Ahilik geleneğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Bu sürecin günümüzün Ahileri olarak kabul ettiğimiz esnaf ve sanatkarlarımız üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için gereken acil tedbirler Bakanlığımız ve ilgili kuruluşlarca süratle alınmıştır. Her zaman devletinin, milletinin yanında olan esnaf ve sanatkarımızın sorunlarını çözümsüz, beklentilerini cevapsız bırakmamak adına Bakanlığımız, ilgili Bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri ile koordinasyon içerisinde gerekli her adım atılmaya devam edilmektedir.

Esnafımızı sadece finansman noktasında değil, kalıcı projelerle de desteklemeye özen gösterilmektedir. Esnafımızın ihracatçı olması, işini büyütmesi ve teknolojinin imkânlarından faydalanması için gerekli çalışmalar ile kalıcı ve sürdürülebilir projelerle rekabet gücünü artırma gayretimiz devam etmektedir.

Bu yıl 36 ıncısını kutlayacağımız Ahilik Haftasında ilimizde; “Yılın Ahisi” seçilen Sayın Şerafettin ALEMDAR’ı, “Yılın Kalfası” seçilen Sayın Emrah TANRIKULU’nu ve “Yılın Çırağı” seçilen Sayın Mustafa KIZILET’ı tebrik ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında emek ve alın terlerini vatanseverlik duygularıyla birleştiren yaptıkları üretim, sağladıkları istihdamla ekonomik büyümeye katkı veren, sosyal istikrarı ayakta tutan ve refahın tabana yayılmasını sağlayan esnaf, sanatkâr ve tacirlerimizin Ahilik Haftası’nı kutluyor kendilerine bol ve bereketli kazançlar diliyorum.”

Gümüşhane nöbetçi eczaneleri