Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’in “15 Şubat Gümüşhane’nin Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü” Mesajı

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan çimen, 15 Şubat Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’in “15 Şubat Gümüşhane’nin Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü” Mesajı
31 views
15 Şubat 2024 - 8:10

Başkan Çimen, 15 Şubat Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

“15 Şubat 2024 Perşembe günü, şirin ilimiz Gümüşhane’nin 1. Dünya Savaşı’nda uğradığı Rus işgalinden kurtuluşunun 106. yıldönümünü kutlayacağız.

Gümüşhane; işgal yıllarındaki zorlu direnişiyle Kafkas Cephesi’nin Çanakkale’si olmuştur. Eğer Ruslar Gümüşhane cephesini aşmış olsalardı Anadolu’nun içlerine daha kolay yürüyecekler ve hedeflerine daha kolay ulaşabileceklerdi.

Gümüşhane ve ilçelerinde dağlarımız bugün bile hep o şanlı direnişin hatırası olan şehit mezarları ve kazılmış siperlerle doludur.

Rusların Anadolu’da gelebildiği son noktalar Torul ve Kürtün’ün yüksek rakımlı dağlarıdır. Bu dağlarda Ruslarla çetin muharebeler yapılmış ve Ruslar; Gümüşhane’deki ordu ve millet birlikteliği ile gösterilen mukavemeti kıramayıp Şirin ilimiz Gümüşhane’yi terk edip gitmişlerdir. Kürtün Kabaktepe zirvesindeki şehitliğimizde yatan kahraman askerlerimiz, Rus askerlerinin püskürtülmesinde adeta destan yazarak şehadet makamına yükselmişlerdir. Allah hepsine rahmet etsin.

Birinci Dünya Savaşı ve arkasından İstiklal Harbi bize göstermiştir ki, istiklale âşık bu millet vatanı için, devleti için, dini için, namusu için, bayrağı için, istiklal ve istikbali için yokluklar içinde kurtuluş zaferi yazmıştır. İşte Gümüşhane’nin işgalden kurtuluşu bu tarihin altın sayfalarından sadece birdir.

Gümüşhane’yi sadece Ruslar işgal etmemiş, Ermeni çetecileri de en büyük ihanetlerden birini yapmıştır. İşgal yıllarında şehrimizin iki önemli ismi Hafız Mehmet Karaarslan ve Hüseyin Hüsnü Selçuk Ermeni çetecilerin suikastleriyle şehit olmuşlardır. Şehit Hafız Mehmet’in kabri Bağlarbaşı Mahallesi’nde, Şehit Hüseyin Hüsnü Selçuk’un kabri ise Hasan Bey Mahallesi’ndedir. Yine Aynı şekilde diğer bir kahramanımız da o günlerde Rus askerleri tarafından şehit edilen Kızılköy’den Ömer Doğru’dur. Ömer Doğru’nun da kabri Kızılköy Hamzalı mezarlığındadır.

Bu toprakları bize vatan kılmak için, istiklalimiz ve istikbalimiz uğrunda bir gül bahçesine düşercesine toprağa giren tüm şehitlerimize ve vefat eden gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Kurtuluş Savaşımızı kazanarak bizlere son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurucu Meclisimizin ve ordumuzun tüm mensuplarını da rahmet ve şükran duygularımla yâd ediyorum.

Gümüşhanemizin kurtuluş günü vesilesi ile Allah (c.c.) dan duamız, bir daha bu temiz, mübarek topraklara düşman çizmesi basmasın. Birliğimiz, dirliğimiz daim olsun. Kurtuluş günümüz kutlu olsun.”

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir