Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

GÜ Personeline İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Verilmeye Başlandı

6331 sayılı İş Sağılığı ve Güvenliği Kanununun 17’nci maddesi ve Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik gereğince Gümüşhane Üniversitesi personeline yönelik “Temel İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitimi verilmeye başlandı.

GÜ Personeline İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Verilmeye Başlandı
207 views
17 Ocak 2023 - 16:13

Gümüşhane Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü tarafından verilen eğitimlerde çalışma mevzuatı, çalışanların yasal hak ve sorumlulukları, işyeri temizliği ve düzeni, iş kasaları ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar, ilkyardım, biyolojik ve psiko-sosyal risk etmenleri, iş ekipmanlarının güvenli kullanımı, iş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü gibi konular ele alındı.

Gümüşhane Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Gökhan Anderoğlu verilen eğitimler hakkında şunları söyledi: “6331 sayılı kanunda belirtilen çalışanların 8 saatlik Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri bulunmaktadır. Bu eğitimlerin her 3 yılda bir tekrarlanması gerekiyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü olarak kurumumuzda çalışan işçilerimizin bu 3 yılını doldurduklarını gördük. Bu amaçla da koordinatörlük olarak bir toplantı yapıp Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’ten de onay alarak bu eğitimleri yenileme kararı aldık. İlk aşamada 5 ilçemizdeki meslek yüksekokullarımızda ve Merkez Kampüsümüz içerisinde çalışan güvenlik, temizlik, sürekli veya geçici bütün işçilerimizi kapsayacak şekilde eğitimlerimizi veriyoruz. Yönetmelik gereği yaptığımız eğitimler sonunda çalışanlarımıza sınav yapıyoruz. Sınav sonrasında çalışanlarımıza İş Sağlığı ve Güvenliği Temel Eğitimini aldıklarına dair sertifika verilecektir. Bu eğitimler daha sonrasında idari ve akademik personelimize verilmek üzere planlanacaktır. Böylelikle 2 ay gibi bir sürede tüm üniversite personelimizin Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri tamamlanacaktır.”

Üniversitedeki tüm çalışanlara daha güvenli ve sağlıklı çalışma ortamı oluşturmak amacı ile gerçekleştirilen eğitimler hakkında Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek de şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizde ve dünyada çok sayıda iş kazası yaşanmaktadır. Ülke olarak biz insana değer vermeyi bilen ve sevgi medeniyeti kurmuş bir milletiz. Buna rağmen Türkiye’de dünyaya göre daha fazla ölümlü iş kazası yaşandığı görülmektedir. Yaşanan kazaların çoğuna baktığımızda ihmalkarlık, dikkatsizlik ve yapılan işe bilinçsizce yaklaşılmasıdır. Gümüşhane Üniversitesi olarak çalışan her bir personelimize değer veriyor ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu kapsamında her 3 yılda bir temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerimizi veriyoruz. Bu vesileyle de eğitimlerin verilmesi noktasında Üniversitemiz İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü Öğr. Gör. Sibel Ersoy başta olmak üzere tüm personelimize teşekkür ediyor, herkese sağlıklı, mutlu ve iş kazalarından uzak günler diliyorum.”

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir