Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Fatih Erbakan: Altılı Masa’dan 28 Şubat kokuları geliyor

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Anadolu Buluşmaları kapsamında geldiği Konya programının ikinci gününde basın mensupları ile bir araya geldi.

Fatih Erbakan: Altılı Masa’dan 28 Şubat kokuları geliyor
174 views
13 Ocak 2023 - 20:11

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, Altılı masanın başörtüsüne anayasal düzenleme getirmeyi hedefleyen teklife destek vermemesini eleştirdi ve şöyle konuştu:

“Kendilerine yakın medyada, 6’lı masanın, başörtüsüne anayasal teminat getirilmesine ‘laikliğe aykırı olduğu’ gerekçesiyle karşı çıktığı ve teklife laiklik ayarı yapılacağı yer aldı. Bütün bu konuşulanlardan buram buram 28 şubat kokuları yükseliyor.”

‘İster erken isterse yakın olsun seçime hazırız’

Yargıtay’ın 7 ay sonra açıkladığı partilerin üye sayılarına göre oransal olarak en hızlı büyüyen parti olduklarını aktaran Erbakan, “54 bin 309 yeni üye ile toplam 269 bin 391 üyeye ulaştık… Yeniden Refah Partimiz bunca engele ambargoya rağmen Türkiye’nin en hızlı büyüyen partisi olmuştur. Şimdi de Yeniden Refah Partimiz seçim haziranda mı olsun, mayısta mı olsun tartışmalarına hiç bakmadan hazır ve inanmış kadrolarımızla yapılacak ilk seçimde en büyük sürprizi yapacaktır. Milletimizin görüşü Milli Görüş, ikinci 40 yılda da yanardağ gibi patlayacaktır inşallah.” İfadelerini kullandı.

Ülkenin asıl sorunu ‘paylaşımda adalet’ sorunu

Bugün Türkiye’de halkın en büyük probleminin ekonomik sıkıntılar olduğunu söyleyen Erbakan, 20 yılın sonunda iktidarın asgari ücretliyi, emekliyi açlığa mahkum ettiğini, ülkenin kaynaklarının bir avuç imtiyazlıya dağıttığını ve ülkede asıl sorunun paylaşımda adalet olduğunu belirtti.

“Her fırsatta söylüyoruz; bu iktidar, “emekli, işçi, köylü yüzde 80’i yoksulluk sınırının altında yaşamak zorunda olan vatandaşın iktidarı değil imtiyazlıların, yandaşların, faiz lobisinin iktidarıdır.” Diye. 20 yılda iktidarın milyarlar akıttığı imtiyazlı holdingler dünyada en çok kamu ihalesi alan 10 şirketin içerisinde bulunurken, toplamda kamudan aldıkları ihalenin bedeli 200 milyar dolara yaklaşıyor. Öte yandan bakıyorsunuz faiz lobisine 20 senede 520 milyar dolar kaptırılmış.”

Zafer Havalimanı imtiyazlıların zaferi 

Açıldığı günden beri tutturamadığı yolcu garanti sayılarıyla gündemden düşmeyen Kütahya’daki Zafer Havalimanı’nı iktidarın yaptığı israfa ve kıyaklara en önemli örnek olduğunu belirten Erbakan, şöyle devam etti:

“Bakınız 2022 yılında 1 milyon 317 bin 733 yolcu garantisi verilen havaalanını sadece 24 bin 851 yolcu kullandı. Hata payı yüzde 98, garanti ödemesi 6 milyon 847 bin 676 Euro ve güncel kurla 138 milyon TL oldu. 50 milyon Euro’ya mal edilen havalimanına, tutmayan garanti ödemeleriyle 2021 yılı sonu itibarıyla 52.8 milyon Euro ödenmişti. 2022 yılı sonunda da bu miktar 59 milyon 676 bin Euro’ya yükseldi. Kamuya 2044 yılında devredilecek havalimanı içinbu tarihe kadar şirkete ödenecek olan garanti ödemesinin mevcut koşullarda 208 milyon Euro’yu bulacağı hesaplanıyor… Yani bir havalimanı 5 havalimanı maliyetine yapılıyor. Bu nasıl bir hata?”

‘Faizde dünya rekoru İmamoğlu’na ait’

Topluma çözüm olarak sunulan Altılı masanın uygulamalarının Cumhur ittifakından farklı olmadığını CHP’li İBB örneği üzerinden anlatan Erbakan, Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığındaki belediyenin dünyada en  yüksek faizle dolar borcu alan belediye olduğunu belirtti:

“İktidar yüzde 10 faizle dolar borçlanıyor,  İBB Başkanı Sayın İmamoğlu da yüzde 10.75 faizle borç alıyor… İktidar zamla milletin suyunu nasıl sıkıyorsa, masanın büyük ortağı CHP’li  İBB Başkanı Sayın İmamoğlu da aynı şekilde İstanbullu vatandaşın suyunu sıkıyor. Göreve gelmeden önce ‘İstanbul’da ulaşım ücretlerini sembolik değerlere düşüreceğiz. Ulaşım kesinlikle ucuzlayacak.’ Diye vaatlerde bulunan Sayın İmamoğlu’nun yönetimindeki İBB, daha asgari ücret kararının mürekkebi kurumadan toplu ulaşıma yüzde 29,10 gibi astronomik sayılabilecek bir zam yaptı.  Bu zamla birlikte 3.5 yılda yapılan zam da % 155’i geçti. Öte yandan bakıyorsunuz İstanbul’un ardından toplu ulaşıma bir zam da CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Başkent’te, toplu ulaşıma yüzde 46 zam geldi. Ankara’da tam bilet 6.5 TL’den 9.5 TL’ye, öğrenci bileti 3.5 TL’den 4.75 TL’ye, öğrenci abonmanının 90 TL’den 140 TL’ye çıkarıldı. Tencere dibin kara benimki senden kara!”

6’lı masadan 28 Şubat kokuları geliyor 

Başörtüsüne anayasal güvence getirmeyi amaçlayan  teklife Altılı masanın yaklaşımını eleştiren Erbakan, medyada çıkan haberlerde 28 Şubat darbesini hatırlatan söylemler olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz, Sayın Kılıçdaroğlu çıktı ve başörtüsü meselesine kanuni çözüm diye bir metin attı ortaya. Biz en başından beri, Başörtüsü meselesi için kanuni teminatın yeterli olmayacağını, Anayasa teminatının şart olduğunu söylemiştik. Siyasi iktidar bu yönde bir adım atınca, bir her olumlu işte olduğu gibi başörtüsüne anayasa teminatı adımını destekledik. Ne var ki, Meclis’te temsil edilen partiler, maalesef şu ana kadar bu konuda bir ilerleme sağlayamadılar, daha doğrusu sağlamadılar. Sayın Kılıçdaroğlu, başörtüsüne kanuni teminat istediğini söylerken; Anayasa teminatına niçin karşı çıkar? Kendilerine yakın bir gazetede, 6’lı masanın başörtüsüne anayasa teminatına “laikliğe aykırı olduğu” gerekçesiyle karşı çıktığı, bu konuda “Laiklik ayarı” yapılacağına dair bir manşet yer almıştı geçtiğimiz günlerde. “Laiklik ayarı” ne demektir? Başörtüsü serbestisi anayasal güvenceye kavuşturulduğunda laiklik elden gitmiş mi oluyor? Bizler, bir zamanlar “Balans Ayarı” manşetlerini görmüştük. Anlaşılan, gerekirse bin yıl sürecek denilen 28 Şubat zihniyeti, olduğu gibi devam ediyor. Masanın muhafazakar olduğunu iddia eden küçük ortaklarının sessizliği de dikkat çekici tabii! Ve bir yandan kasa bir yandan kasa, bir başörtüsü düzenlemesi üzerinde anlaşmaya varamıyor. Buyurun bakalım, alın size kasa ve alın size masa!.. Neyse ki, Türkiyemiz, milletimizin bu iki çözümsüzlük, kriz adresinden birisine mahkûm değil.”

Konya’nın bir çok ilçesinde yapılacak, Anadolu Buluşmaları programında Genel Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Sacid Günbey, Dr. Fatih Öztek, Cemil Çolak, Davut Konakçı ve 30’dan fazla MKYK üyesi vatandaş ve esnafın sorunlarını dinleyecek.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir