Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Diyanet’in eş zamanlı deprem tatbikatı Gümüşhane’de de yapıldı

AFAD Başkanlığı tarafından ilan edilen “2022 Afet Tatbikat Yılı” kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirdiği Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı Gümüşhane’de de yapıldı.

Diyanet’in eş zamanlı deprem tatbikatı Gümüşhane’de de yapıldı
226 views
03 Kasım 2022 - 22:23

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Müftülükler ve Kur’an kurslarında 81 ilde eş zamanlı düzenlenen deprem anı tatbikatı Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’in katılımıyla Gümüşhane’de de yapıldı.

İçişleri Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen tatbikat kapsamında İl Müftülüğünde çalışan personeller ve 4-6 yaş Kur’an kursuna katılan çocuklar güvenli şekilde binaları boşalttıktan sonra toplanma alanına ulaştı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri tarafından organize edilen tatbikatta kursta okuyan çocuklar ve personel deprem sırasında ne yapılması gerektiğiyle ilgili bilgilendirildikten sonra siren sesinin ardından çök-kapan-tutun hareketi yaparak temsili depremin sona ermesinin ardından güvenli şekilde toplanma alanına tahliye gerçekleşti.

İl Müftüsü Hüseyin Gün, İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Mesut Bayrak ve görevli personelin katıldığı tatbikatın ardından açıklama yapan Gümüşhane Valisi Sayın Kamuran Taşbilek, 81 ilde eş zamanlı olarak Gümüşhane’nin de bütün ilçelerindeki müftülükleri ve Kur’an kurslarında yapıldığını söyledi. Depremden etkilenme tatbikatıyla bir farkındalık oluşturduklarını kaydeden Vali Taşbilek, “Daha önce de afet eğitim yılı kapsamında ilimizde deprem eğitimleri verildi. Bu tatbikatlarda verilen eğitimlerin tamamlayıcı parçaları oluyor. Deprem dünyanın bir gerçeği. Böyle bir şey olduğunda güvenliğimizi ve tedbirlerimizi nasıl alacağımıza dair provalar yaptık. Ülkemize ve dünyaya afetsiz, sağlıklı, huzurlu günler diliyoruz” dedi.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir