Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

DEVA Partisi Milletvekili Karal: Tarımsal girdiler 48 aydır artıyor, çiftçi ise ağaçları kesmek zorunda kalıyor

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, tarımsal girdi maliyetlerinin 48 aydır aralıksız olarak arttığına dikkat çekerek, “Çiftçi buna karşılık ürününü satamıyor, giderlerle baş edemiyor, maliyetlerini karşılayamıyor, En nihayetinde ya ürününü tarlada bırakıyor ya ağaçları kesmek zorunda kalıyor.” dedi.

DEVA Partisi Milletvekili Karal: Tarımsal girdiler 48 aydır artıyor, çiftçi ise ağaçları kesmek zorunda kalıyor
170 views
22 Kasım 2023 - 14:28

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Eylül ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) verilerine ilişkin bir değerlendirme yaptı. Tarım-GFE’de 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2,63, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,97 arttığını belirten Karal, on iki aylık ortalamalara göre ise artışın yüzde 56,87 olduğunu anımsattı.

“TÜRK TARIMI, TÜRK ÇİFTÇİSİ BİLE İSTEYE, GÖZ GÖRE GÖRE YANLIŞ POLİTİKALAR NEDENİYLE BİTİRİLİYOR”

Bu oranlarla tarım girdi maliyetlerinin Eylül 2019’dan bu yana aralıksız 48 aydır yükselişini sürdürdüğüne dikkat çeken Milletvekili Karal, şunları söyledi:

“Tarım cenneti ülkemiz, ne yazık ki OECD ülkeleri arasında gıda enflasyonunda açık ara dünya şampiyonu. Tam 48 aydır çiftçinin maliyeti yükseliyor. Mazot, gübre, işçilik, ilaçlama, tohum her kalemde tam 4 yıldır artış var. Ama katlanan maliyetlere, tüm zorluklara rağmen üretimi sürdürmeye çalışan çiftçi ürününü satamıyor. Giderlerle baş edemiyor. Maliyetlerini karşılayamıyor. Verilen desteklemeler ise devede kulak kalıyor. En nihayetinde ya ürününü tarlada bırakıyor ya ağaçları kesiyor. Limon para etmiyor, üretici ağaçları kökünden söküyor. Salatalık para etmiyor, üretici ürününü çöpe atıyor. Kiraz para etmiyor, üretici ürününü yola döküyor. Bu çıkmaza, ne yazık ki çözümünü böyle buluyor. Hükümet ise tarımı, şahlandırmak yerine dışa bağımlı hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Türk tarımı, Türk çiftçisi bile isteye, göz göre göre yanlış politikalar nedeniyle bitiriliyor.”.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir