Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

DEVA Partisi Milletvekili Karal, iade edilen tarım ürünlerini miktarını ve akıbetini sordu

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, 2023 yılında kimyasal kalıntı barındırması dolayısıyla iade edilen ihraçlık tarım ürününün ne kadar olduğunu sordu.

DEVA Partisi Milletvekili Karal, iade edilen tarım ürünlerini miktarını ve akıbetini sordu
188 views
06 Kasım 2023 - 12:00

İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi. Türkiye’de ihraç edilen birçok tarım ürününün, içerisinde zararlı madde barındırması nedeniyle ilgili ülkeler tarafından geri gönderildiği bilinmekte olduğunu belirten Milletvekili Karal, sınır kapılarında yapılan kontrollerde ihracat için hazırlanan birçok tarım ürününde limitin üstünde kimyasal kalıntılar bulunması dolayısıyla, söz konusu ülkeler tarafından gıda güvenliği gerekçesiyle Türkiye’ye iade edilmesine benzer bir olayın tekrar gündeme geldiğini anımsattı. Türkiye’den Finlandiya’ya ihraç edilen salatalıklar ile Yunanistan’a ihraç edilen limonlarda çok yüksek oranda, zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan maddelerden oluşan ‘pestisit’ tespit edildiğini kaydeden Karal, “Bu nedenle salatalıkların ve limonların sınırdan geri çevrilerek Türkiye’ye iade edildiği iddia edilmektedir. Söz konusu salatalıklarda yasal izin verilenden 17 kat daha yüksek oranda Formetanate, limonlarda ise izin verilen oranın 3 ila 7 katı Buprofezin maddesi içerdiği öne sürülmektedir.” ifadelerine yer verdi.

“GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETİMİNDE İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI KİMYASAL MADDELERİN KULLANIMININ ENGELLENMESİ İÇİN ALINAN TEDBİRLER NELERDİR?”

Milletvekili Hasan Karal, Bakan Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği önergede şu sorulara yanıt aradı:

“Türkiye’den Finlandiya’ya ve Yunanistan’a ihraç edilen salatalık ve limonlarda, yüksek oranda kimyasal madde içermesi dolayısıyla iade edildiği iddiaları doğru mudur? Söz konusu iddialar gerçek ise, iade edilen tarım ürünlerinin akıbeti nedir? 2023 yılında kimyasal kalıntı barındırması dolayısıyla iade edilen ihraçlık tarım ürünü ne kadardır? Bu sebeple hangi tarım ürünleri iade edilmiştir? İç piyasaya sunulan tarım ürünlerinde söz konusu kimyasal maddeler ile ilgili denetim yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise denetim sonuçları nelerdir? Gıda ve tarım ürünleri üretiminde insan sağlığına zararlı kimyasal maddelerin kullanımının engellenmesi için alınan tedbirler nelerdir?

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir