Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş ”Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun!”

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü defa adaylığı ve muhalefetin bu konudaki tutuma hakkında değerlendirmeler yaptı.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş ”Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun!”
234 views
25 Ocak 2023 - 22:03

Baş, sosyal medya hesabından, “Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun” başlıklı bir video yayınladı.

Değerlendirmesine, “Cumhurbaşkanı 3. kez aday olabilir mi, olamaz mı” sorusunu sorarak başlayan Hüseyin Baş, “Buna ilişkin muhalefetin belli başlı bileşenleri bunun aday olamayacağını söylerken, bazı bileşenler de ‘14 Mayıs bizim için tamamdır, problem yok’ şeklinde açıklamalar yaptı” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan seçimi kaybeder ve çekilmezse kime şikayet edeceksin?”

“Cumhurbaşkanı üçüncü kez aday olamadığı halde ‘Ben adayım ve YSK bunu kabul etsin’ dediğinde YSK bunu kabul etmekle yükümlü müdür?” şeklinde dikkat çekici bir soru soran BTP lideri şöyle devam etti; “Normalde değildir, ama mevcut koşullarda YSK bunu kabul eder mi? Muhtemelen eder! Bu başka bir konu, bizim buna itiraz etmememiz bambaşka bir konu” dedi.

Erdoğan’ın 3. Kez adaylığına, “YSK bizim itirazımı reddeder” diyerek itiraz etmeyeceğini ilan eden Kılıçdaroğlu’na da seslenen Hüseyin Baş şunları söyledi; “Cumhurbaşkanı diyelim ki seçimi kaybetti ama ‘ben seçimi vermiyorum’ dedi. O zaman kime şikayet etmen gerekiyor, YSK’ya! YSK da dedi ki ‘kabul etmiyorum’ bu itirazınızı, o zaman ne yapacaksın? Şunu diyebilir misin; ‘Neyse, YSK Kabul etmeyecek zaten!’ O zaman kaybettiği halde devam etsin!”

“O zaman başörtüsünü konuşmayacaktın”

“Erdoğan’ın adaylığına itiraz edersek buradan mağduriyet çıkarır” şeklindeki savunmalara da cevap veren BTP lideri, “Erdoğan beş kere mağdur oldu, altı kere olsun! Toplum da onun mağduriyet çabalarının farkında. Sen Erdoğan’a mağduriyet çıkarttırmamak istiyorsan başörtüsünü konuşmasaydın! Sen Erdoğan mağduriyet çıkarmasın derken, 84 milyonu mağdur ediyorsun! Mağduriyeti oynamasın, mağdur olmasın deyip başörtüsü yasasını konuşuyorsan, mağduru oynamasın deyip yurtlarda intihar eden çocuklarımıza sahip çıkmıyorsan… O, Onlara yarar, Onların konusu, Onların işine gelir gibi şeyler söyleyerek bunları sümenaltı ediyorsun” dedi.

“Erdoğan sizi mağdur etmekten çekiniyor mu?”

Erdoğan’ın muhalefeti mağdur etmekten hiç çekinmediğini de belirten Hüseyin Baş İmamoğlu örneği verdi.

BTP Lideri, “Cumhurbaşkanı, üçüncü kez aday olamaz dersek mağdur olur.  Bu nasıl bir mağduriyet! Mesela Erdoğan sizi mağdur etmekten hiç çekiniyor mu? Saraçhanede on binler toplandı, Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak getirildi. Mağduriyet var ortada! Bu mağduriyetlerden neden hep Erdoğan faydalanabiliyor acaba? Niye karşısındakiler faydalanamıyor? Muhalefet can suyu veriyor. Tam pozisyon değişecek, tam olay değişecek muhalefet can suyu veriyor. Böyle bir ortamda bize düşen Cumhuriyete sahip çıkmak, Cumhuriyetin ilkelerine, Cumhuriyetin yasalarına, anayasamıza, hukuka… Bunlara sahip çıkmak bize düşen yükümlülük” dedi.

Haberin Videosu;

https://youtu.be/RgtHLL8pCKQ

 

 

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir