Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

Başkan Demirel: Halk Otobüsleri 12 Kişilik Dolmuşa Dönüştürülsün

Gümüşhane Tüketici ve Çevre Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Eyyüp Demirel dolmuşlara yapılan zammı eleştirerek halk otobüslerinin 12 kişilik minibüse dönüştürerek daha kaliteli hizmet verilmesini istedi.

Başkan Demirel: Halk Otobüsleri 12 Kişilik Dolmuşa Dönüştürülsün
200 views
25 Ekim 2023 - 16:00

Ulaşım hizmet kalemlerindeki artış nedeniyle tarife değişikliğine gitmek zorunda kalan S.S Fatih Dolmuş Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Belediye Meclisinin 05.10.2023 Tarih ve 74 Nolu kararı ile onaylanan şehir içi dolmuş ücretleri tam 12’TL’den 15 TL’ye yükselirken, 10 TL olan öğrenci tarifesi ise 12 TL’ye yükselmişti.  18 Ekim 2023 tarihinden itibaren zamlı tarife uygulanmaya başlanmıştı. Yapılan zammı eleştiriyorum diyen Gümüşhane Tüketici ve Çevre Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Eyyüp Demirel, ‘’Bu zamma sebep veren yöneticileri kınıyorum. Bu zamlar makul seviyeye çekilsin. Türkiye’de birçok şehirde özellikle öğrenci biletlerinde indirim yapılırken kent merkezinde 17 bini aşkın üniversite öğrencisinin olduğu Gümüşhane’de 4 ayda 3 kez zam yapılması ve özellikle öğrenci ücretlerinin artırılması öğrenciyi canından bezdirmiştir. Gümüşhane’de son 10 ay içerisinde öğrenci dolmuş biniş ücreti yüzde 87, sivil dolmuş biniş ücreti ise yüzde 97 artış göstermiş oldu’’ dedi.

Gümüşhane belediyesi hizmette yaşanan eksikliğe bir dur desin

Eyyüp Demirel yaptığı açıklamada belediye otobüsleri günün haraketli saatlerinde yetersiz olduğunu ifade ederek yaptığı açıklamada,’’ Adliye Sarayı önünden mesai bitimine 10 dakika kala belediye otobüsü geçiyor. Memurun mesai saatinden 10 dakika önce geçmesini izahını “belediye” nasıl yapacaksınız? Öğle saatlerinde Gümüşhane belediyesi önünden saat 13.00’da Sema Doğan Parkı güzergâhına belediye otobüs kaldırmıyor. Sabah ve akşam seferlerini danışıklı olarak yolcu dolmuş kooperatifine yönlendiriliyor. Gümüşhane Belediyesinin yolcunun haraketli olduğu saatlerde sefer azlığının izahını nasıl yapacak? Otobüs ve otobüs saatleri yetersizliğine çözüm bulsun. Otobüs saatlerini gösteren listeler duraklara asılsın. Ayakta yolcu alma ve geç gelme sorunu ortadan kaldırılsın. Gümüşhane belediyesi hizmette yaşanan eksikliğe bir dur desin. Yetersiz otobüs seferleri durmayan otobüsler bir kontrol altına alınsın.  Hacıemin seferleri ise yolcu azlığı sebep gösterilerek; âdete bu bölge halkına zülüm yapılıyor. S.S Fatih dolmuş Kooperatifi 5 kişilik ticari dolmuş “taksi” olarak Bağlarbaşı – Hâcemin arası dolmuş kooperatifi olarak 1994 yıllarında göreve başladı. Dolmuş kooperatifi daha çok kazanma hırsıyla 5 kişilik dolmuşa rıza göstermediler. Minibüs dolmuş oldular. Minibüs dolmuş yetinmediler; otobüs dolmuş oldular. Şimdi ise yazın sefer azlığından şikâyetçiler. Neymiş efendim virüs salgın zamanı zarar etmişler. 5 bin liralık taksi dolmuşunuz 2 milyon oldu. Otobüs dolmuşunuz ise şimdi 5 milyon oldu. Bu millet sağılacak sazan mı? Bu konuları dile getiren olmadığı için bu milleti salak mı zannediyorsunuz?’’ ifadelerine yer verdi

Bu hususlara bir kulak verin

Trabzonlulardan akıllımısınız? Diye soran Demirel, ‘’Trabzon’da 5 kişilik 2 taksi dolmuş birleşti. 10 kişilik minibüs dolmuş oldular. Daha sonra 12 kişilik minibüs dolmuş olarak hizmet vermeye başladılar. Sivil bilet, 7,5 km’lik yol tarifesi 15 TL 10 km fiyat tarifesi 16,5 TL 14 km’lik fiyat tarifesi 20 TL ‘dir. Biz daha rasyonel hareket edebilen bir yapı istiyoruz. Önerimiz sorunun kökten çözümü için mevcut otobüslerinizi satarak 12 kişilik minibüs dolmuş olarak hizmet verecek yapıya kavuşturulmasıdır. Hem daha az yakıt yakar hem daha çabuk her bölgeye hizmet verir. Bağlarbaşı ve Hacıemin mahallesine müşteri az olunca otobüsleri kaldırmayacaksınız. Birde hizmetten bahsedeceksiniz. 100 Lira bilet alıyorsan paramın değer kaybetmemesi lazım. Sefer olarak kartlara yükleme yapılmasını 1 yıl dahi aradan geçse dahi param değer kaybetmemesi gerekir. Kışın arabalar ısınmıyor diye bu yolcular hasta olmak mecburiyetinde midir? Bu hususlara bir kulak verin’’ Diye konuştu.

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir