Olay29, Gümüşhane Haberleri, Gümüşhane Son Dakika

AGD Gümüşhane Şubesi’nden Mekke’nin Fethi Ve Kudüs Gecesi’ne Davet

Anadolu Gençlik Derneği 31 Aralık 2023 Pazar günü Gümüşhane Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirecek olan “Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi” programına bütün Gümüşhane halkını davet ediyor. Anadolu Gençlik Derneği Gümüşhane Şube Başkanı Furkan Ustakurt gerçekleştirilecek program öncesi basın açıklaması yaptı.

AGD Gümüşhane Şubesi’nden Mekke’nin Fethi Ve Kudüs Gecesi’ne Davet
192 views
31 Aralık 2023 - 12:59

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gümüşhane Şube Başkanı Furkan Ustakurt tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

”Filistin’de, Yemen’de, Doğu Türkistan’da ve İslam coğrafyasının dört bir yanında masum insanlar zulüm altında yaşamını yitirmeye devam ediyor. Bölücü terör örgütü terör saldırıları ile ülkemizde kahraman askerlerimizi hedef alıyor. Diğer taraftan 8 milyardan fazla insanın yaşadığı bu gezegenimizde her 12 saniyede 1 çocuk açlık nedeniyle ölüyor.  Her 4 saniyede 1 insan mülteci pozisyonuna düşüyor. Her gece 800 milyondan fazla insan aç yatıyor. Yaklaşık 1 buçuk milyar insan sağlıklı içme suyundan mahrum ve 2 milyar insan yoksulluk sınırının altında hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Biz adına yılbaşı eğlencesi denilen ve neredeyse tüm dünya halklarına dayatılan çirkinliklere karşı bir tavır takınmamızın İslam’ın bir gereği olduğuna inanıyoruz. Milli Piyango adı verilen oyunla kitlelerin kumarla buluşturulmasını sağlayan, her türlü kötülüğe giden yolları açan, birçok gencin çeşitli bağımlılıklara yakalanmasına sebep olan, birçok insanda iffet duygusunu zedeleyen her türlü eğlence anlayışını reddediyoruz. Kalplerdeki merhameti körelten, vicdan duygusunu ortadan kaldıran, insanları şehirlerin en orta yerlerinde her türlü ahlaksızlığı yapmaya sevk eden yılbaşı kutlamalarına karşı tepki koymanın her erdem sahibi insanın görevi olduğunu da düşünüyoruz.

Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak 31 Aralık Pazar gününü 1 Ocak Pazartesi gününe bağlayan gece 81 şubemizde yaklaşık 600 kadar noktada “Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi” programları düzenleyeceğiz.

Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke, İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü, ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz. Ayrıca biz, İstanbul’un Fethini Diyarbakır’a, Diyarbakır’ın Fethini Kudüs’e, Kudüs’ün Fethini Mekke’ye ve Mekke’nin Fethi’ni de vahyin insanlığa olan çağrısına bağlamayan her anlayışın eksik olduğunu düşünüyoruz.

Son dönemde Filistin’de yaşanılan gelişmeler zaten duyarlı olduğumuz Kudüs meselesinde daha çok adım atmamız gerektirdiğini göstermiştir. Hem Kudüs’teki 100 yıllık işgali hem de Kudüs’ün doğusuyla batısıyla bir bütün olduğu gerçeğini gündemde tutmak adına geleneksel olarak düzenlediğimiz Mekke’nin Fethi programında bu sene bir değişikliğe giderek program adını “Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi” olarak değiştirdik.

Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, güzel vatanımızı bizlere miras bırakan şehitlerimize minnet borçlu olduğumuza, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. İnsanımızı kültür emperyalizminin yanında değil fetih ruhunun yanında durmaya çağıyoruz. Bu vesile ile tüm Gümüşhane halkımızı 31 Aralık Pazar günü saat 19.00’da Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda gerçekleştireceğimiz “Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi” programımıza davet ediyoruz.”

 

timbir - birlik haber ajansi

sanalbasin.com üyesidir